Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 10-12-05, 13:03
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Βρε φιλαρακο gsa πολυ χαοτικα μας τα λες.....

Τα φυτα σου μιας και δεν τα ριχνεις λιπασμα που βρισκουν τον fe και το k ??? Αυτα ειναι τα βασικα συστατικα που χρειαζοντε σε καπια ποσοτητα τα υδροβια φυτα για αναπτυξη και υγεια!!! ...και δεν βρισκοντε στην απαιτουμενη ποσοτητα που θελουν τα φυτα στο νερο που πινουμε... τα ιχνοστοιχεια ας υποθεσουμε οτι ειναι αρκετα στο νερο της υδρευσης

Αν αλλαζεις το 1/10 του νερου μια φορα τον μηνα ...τοτε το νερο του ενυδρειου σου ειναι πολυ φτωχο σε ιχνοστοιχεια γιατι σε αυτο το διαστημα εχουν κταναλωθει...

Δεν θελω να σε αμφισβητησω αλλα μου φαινονται λιγο περιεργα ολα αυτα...
Καταρχήν δεν αμφισβητείς εμένα αφού αυτά δεν είναι απόψεις δικές μου αλλά επιστημονικές θέσεις που έχω διαβάσει.

Σε όλα αυτά οι απαντήσεις περιγράφονται αναλυτικά σε δύο κεφάλαια του βιβλίου "Ecology of the planted aquarium":
Ειδικότερα:
- Κεφάλαιο 2: "Plants as water purifiers": σχετικά με το ρόλο που παίζουν στο "καθάρισμα" του νερού τα φυτά.
- Κεφάλαιο 6: "Sources of plant nutrients" όπου σε λίγες γραμμές αναφέρει ότι τα φυτά ζούν:
1. από το υπόστρωμα,
2. από το φαγητό των ψαριών (αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ταϊστε το ενυδρείο και όχι τα ψάρια),
3. με τα ιχνοστοιχεία του νερού (αλλαγή νερού)
4. με το λίπασμα (το οποίο ταϊζει και την άλγη).

Αν μελετήσει κάποιος τους πίνακες που παραθέτει θα δεί ότι ένα καλό υπόστρωμα για φυτά προσφέρει στοιχεία που ορισμένα από αυτά -όχι όλα - εξαντλούνται ύστερα από χιλιάδες χρόνια !

Εκείνο που πρέπει να κρατήσει κάποιος είναι ότι όσο και αν φαίνεται παράξενο τα δύο πρώτα επαρκούν για τη διατήρηση των φυτών στο ενυδρείο (μιλάω πάντα για low-tech ενυδρείο).

Επειδή όμως ένα ενυδρείο εκτός από φυτά ... ασφαλώς ... έχει και ψάρια που απαιτούν "καθαρό" και σταθερό νερό εκεί αρχίζουν να μπαίνουν οι περιορισμοί ώστε οι συνθήκες να είναι σωστές και για αυτά.

Επιπλέον, γιατί εκτός από την επιστημονική πλευρά υπάρχει και αυτή που βλέπουν τα ματάκια μας, αν το ενυδρείο είχε εξαντληθεί με αυτές τις συνθήκες που του επιβάλω δεν θα έπρεπε αυτό να φαίνεται στο χρώμα των φυτών, στην ανάπτυξή τους, στο πόσο γρήγορα σαπίζουν φύλλα κ.α.

Τέλος, επειδή δεν είμαι δογματικός και όταν κάνω κάποιο λάθος αμέσως το παραδέχομαι, μόλις αυτό που βλέπω και μετράω αρχίσει να αλλοιώνεται να είσαι σίγουρος ότι θα το γράψω γιατί το σημαντικό είναι να φαίνεται η αλήθεια και όχι αυτό που νομίζω ή νομίζουμε ότι ισχύει.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 10 queries