Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-02-16, 14:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και στα 3 ενυδρεία μου έχω παρόμοια φίλτρα και θα σου πω τι έχω παρατηρήσει.
Το μειονέκτημα (αν είναι μειονέκτημα) είναι πως η επιφάνεια που έχουν τα σφουγγάρια με αυτό το τρόπο μπορεί να φανεί πως είναι μικρή σε σχέση με τη ροή και τους ρύπους που υπάρχουν. Αν δεν έχεις πολλά σκουπιδάκια δεν θα χρειάζονται τακτικά να καθαρίζονται, αν όμως έχεις πολλά, ίσως να χρειάζεται να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις κάθε 1-2 εβδομάδες.
Το ενυδρειακό βαμβάκι δεν θα το βάλεις εκεί, είναι πολύ στενός ο χώρος, θα μπουκώνει γρήγορα, θα το βάλεις κάτω από τα σφουγγάρια, έτσι θα προστατεύεις και το βιολογικό υλικό από τα σκουπιδάκια.
Αν έχεις πολλά σκουπιδάκια θα πρέπει να πας σε άλλη μέθοδο, τα σφουγγάρια κάθετα και όχι οριζόντια, αλλά βέβαια αλλάζει λίγο και η κατασκευή.
Αν έβαζες χρυσόψαρα που λερώνουν πολύ θα σου έλεγα σίγουρα να μη το κάνεις έτσι, αλλά τα σφουγγάρια κάθετα.
Αντλίες θα σου πρότεινα να βάλεις 2 μικρότερες και όχι μία μεγάλη, πχ 2 sicce Nova 800L/H, γιατί θα έχεις την μεγαλύτερη ροή από ότι με την 1.5 syncra , μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη ασφάλεια, αν πάθει κάτι η μία θα δουλεύει η άλλη.
sicce 1.5 synchra 1350 L/H 23W
sicce nova 800 L/H 10W
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries