Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #323  
Παλιά 16-02-16, 21:50
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προβιοτικη μεθοδος σε μεσογειακό ενυδρείο ρε Γιώργο , που δεν θες τέρμα καθαρό νερό γιατί ;
Γιατί και τα Μεσογειακά έχουν ψυχή.
Είναι και αυτά τα νιτρικά που πρέπει να πέσουν κάποια στιγμή για να απαλλαγώ λίγο από τις παλιοάλγες (παλιοφύκη).....

Για να υπάρχει συνεχώς φαγητο στα ζωντανά σου χωρις να ξεφεύγεις στα θρεπτικά υποθέτω , η μέθοδος θέλει δυνατό σκιμμερ για να μπορείς να βγαζεις την μάζα των βακτηρίων που πολλαπλασιάζει η βότκα και το ξύδι
Ακριβώς αυτό. Η ανάπτυξη και διατήρηση ικανού όγκου βακτηριοπλαγκτόν στην στήλη νερού είναι απαραίτητη για την διατήρηση μεγάλου αριθμού οργανισμών που ζουν από το φιλτράρισμά του (σπόγγοι, ασκίδια κλπ).
Έχω ήδη δυνατό σκίμμερ, για την γενιά του βέβαια και η μούργα που βγάζει είναι αρκετή........
Ας όψεται η ρημάδα η κρίση.....


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ξυδάκι βάζεις Samian??? Μάρκα?? 12ml σε πόσα συνολικά λίτρου περίπου??
Λευκό ξύδι από το σούπερμαρκετ. Ξεκίνησα σταδιακά 5 ml την εβδομάδα και ανέβαζα σταδιακά κάθε 1 - 2 μήνες. Αυτή την στιγμή είμαι στα 12 ml την ημέρα. Επόμενο στάδιο η μείωση της δόσης αλλά παράλληλα η πρόσθεση ανάλογης σε άνθρακα ποσότητας βότκας.

Έχω διαβάσει ότι το ξύδι δεν προκαλεί cyano, όπως η βότκα...
Στα αρχικά στάδια κάτι πήγε να κάνει αλλά δεν......


Εγώ βάζω βότκα με θαυμάσια αποτελέσματα, αλλά έχω βγάλει κυάνο 2 φορές σρο παρελθόν, το οποίο έφυγε από μόνο του, χωρίς να κάνω τίποτα...
Θα το προσέξω αυτό.....

Να παρατηρήσω οτι βγήκε και τις 2 φορές, όταν από σχετικά υψηλή θερμοκρασία είχα πτώση 4 βαθμούς σχετικά απότομα (διάστημα μιας μέρας).. Από 21 στους 16, κάπου εκεί... (Είχε βγει το ψυκτικό κάτω από τους 22...) Επίσης τότε για 2 μέρες είχα ένα μικρό bacteria bloom το οποίο πέρασε εντελώς την δεύτερη μέρα... Μάλλον η σχετικά μεγάλη αλλαγή θερμοκρασίας επηρέασε τα βακτήρια κλπ κλπ...
Μάλλον ήταν απόμενο με τέτοια μεγάλη διαταραχή στη χημεία και θερμοκρασία του νερού.
Πιστεύω ότι ο συνδυασμός διαφορετικών ειδών άνθρακα ίσως ωφελεί και διαφορετικού τύπου βακτήρια. Σε τέτοια περίπτωση, ωφέλιμα θα είναι τα ζωντανά του ενυδρείου...ΙΜΗΟ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 11 queries