Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 13-02-16, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
H μαμά λάμπα η led είναι 16 watt. Αλλά αυτά αναφέρονται ως watt κατανάλωσης , στην πραγματικότητα τα led watt λίγο που το έψαξα αντιστοιχούν σε περισσότερα. Δηλαδή μία led 16 watt μπορεί να αντιστοιχεί σε 24 watt ή και σε 35w φθορίου. Η αναλογία όμως δεν είναι ξεκάθαρη και δεν βρήκα κάποιον γενικό κανόνα.
Τώρα επειδή η led βρίσκεται στο κέντρο και έχει γωνία θέασης 120 μοίρες , χάνει κάποιο φως γιατί το φως της σκάει στις 2 φθορίου που είναι 1 1μιση πόντο πιο χαμηλά για να έχουν ένα κενό από το καπάκι.

Να σου πω και την αλήθεια καλύτερα να χάνει λίγο φως παρά να έδινε. Στα όρια είμαι..

edit. Kάνω 1 edit να πω πως η led με βάση το μήκος της 54mm θα αντιστοιχούσε σε 24watt λάμπα τ5. Και πάλι όμως αυτό δεν είναι fact.
Δεν είναι ακριβώς έτσι
αν ξέρεις τον τύπο των led που έχει το φωτιστικό θα βρεις σχετικά εύκολα τα lumen.
Τα 16watt led όμως δύσκολο να βγάζουν 1800lumen.
Από όσο έχω δει σε led, τα 10watt συνήθως βγάζουν 900 lumen, άρα τα 16watt με το ζόρι να βγάλουν 1500 lumen, κάπου στα 1400-1450 lumen χοντρικά πρέπει να βγάζουν.
Και οι διαφορές led με φθορίου στη κατανάλωση δεν είναι τόσο μεγάλες, 10% με 20% το πολύ, η μεγάλη διαφορά είναι πως οι φθορίου βγάζουν τα lumen σε 360 μοίρες, ενώ τα led ανάλογα τη δέσμη, από 60 έως 120 μοίρες, και τα led αν τα κρατάς σε σωστή θερμοκρασία και voltage θα αντέξουν πολύ περισσότερο χρόνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries