Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 13-02-16, 13:43
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν κρατησεις τις τ8 θα πρεπει να προσθεσεις αλλες δυο λαμπες σιγουρα για να φτασεις το φως των 2 τ5. οπως σου ειπαν και πιο πανω, πας σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και αγοραζεις ηλεκτρονικο μπαλαστ για λαμπες τ5. στο μηκος του ενυδρειου σου βγαινουν στα 24 βατ η μια λαμπα τ5. στα 39 βατ νομιζω ειναι γυρω στους 90 ποντους μηκος η τ5.

εγω προσωπικα στα ενυδρεια μου, εχω μονο καλο φωτισμο και παροχη διοξειδιου με μπουκαλες περιπου 3φυσ./δευτ. και τα φυτα πανε αρκετα καλα. μεχρι μετριας δυσκολιας εχω, αν και τωρα δοκιμαζω και τη λιμνοφυλλα αρωματικα που την πηρα απο το φιλο nicpapa, η οποια μου εχει κατσει σαν δυσκολο φυτο, δεν ξερω γιατι.

απο λιπανση δεν βαζω τιποτα, μονο ταμπλετες αραια και που σε ολο το εμβαδον του βυθου και ταιζω καλα τα ψαρια μου για να υπαρχουν νιτρικα (οχι στο θεο εννοειται).

προτιμω τα ανοιχτα ενυδρεια, ειναι πιο εντυπωσιακα, ειδικα οταν τα φυτα μεγαλωνουν και εκτος νερου, αυτη τη στιγμη ειναι ανθισμενη η hygrophila corymbosa siamensis μου, πρεπει να εχει καμμια σαρανταρια μωβ λουλουδια. την εχω αφησει και μεγαλωνει εκτος νερου στην πλατη του ενυδρειου.
πες κανα τετοιο στην γυναικα σου, μπορει να αλλαξει γνωμη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01296 seconds with 11 queries