Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-02-16, 10:28
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Σίγουρα υπάρχουν πολλές λύσεις. Ακόμα και εγώ τρέχω ένα 100 λίτρα φυτεμένο με ζωοτοκα και ένα μικρό 30 λίτρο τελείως low tech που πάει μόνο του.

Το ρεύμα με προβληματίζει γιατί επειδή ασχολούμαι γενικά με τα ηλεκτρονικά έχω μαζέψει πολλά πριν την κρίση και έχω μεγάλες καταναλώσεις σπίτι.

Φαντάσου ότι είχε φτάσει το γραφείο μου και έκαιγε 215 Βατ την ώρα όταν έλειπα από το σπίτι και ήταν όλα stand by και 600+ μόλις έμπαινα να χαζολογησω . Τώρα όλα είναι σε πολύμπριζα με διακόπτες και χαζολογάω από το λαπτοπ. Όλα γίνονται. Αλλά το θαλασσινό όσες φορές τα έχω βάλει κάτω φεύγει πολύ το κόστος για να ξεκινήσεις. Με γνώμονα πάντα το 200 λίτρα συν για να μην έχεις θέματα μετά.
-------------------------
Τελείως οφτοπικ, αλλά τώρα που μου ήρθε. Οι λάμπες φθορίου με παλιούς μετασχηματιστές καίνε πολύ ρεύμα. Η μαμά λάμπα του ενυδρείου ήταν 25βατ όποτε λογικά είχα συμπεράνει ότι καίει μαξ 30 Βατ την ώρα. Έβαλα τον μετρητή όταν τον αγόρασα και η πραγματική κατανάλωση ήταν 72 Βατ την ώρα. Μάλλον είχε μεγαλύτερο μπαλαστ και λόγω φθορά τραβούσε περισσότερα. Τώρα με 3 λάμπες (2*18 +1*30) είμαι στα 66βατ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 10-02-16 στις 10:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02027 seconds with 11 queries