Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-02-16, 11:18
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Γνώμες για ψαροσύνθεση

Μετά από πολλή σκέψη, αποφάσισα να εγκαταλείψω την Αφρική και να αποχωριστώ τα ψάρια που τόσο πολύ με εντυπωσίασαν με τις συμπεριφορες του, την κίνησή τους, τα χρώματά τους, τις γέννες τους, την ομορφιά τους από όλες τις απόψεις. Η αλήθεια είναι ότι θα στεναχωρηθώ λιγάκι και ειδικά ο αρσενικός Pseudotropheus Cyaneorhabdos θα μείνει χαραγμένος στη μνήμη μου λόγω της συμπεριφοράς του και για εκείνον και τα κορίτσια του, θα επιλέξω το καλύτερο σπίτι. Ήδη το χαρέμι από Metriaclima Callainos έφυγε. Ίσως ο λόγος είναι ότι γενικά στη ζωή μου βαριέμαι τα ίδια πράγματα και τη μονοτονία, θέλω αλλαγές, μου αρέσουν.
Θέλω λοιπόν να πάω σε λίγα αλλά μεγαλύτερα ψάρια αλλά εκείνα που μου κίνησαν αρχικά το ενδιαφέρον δε μπορούν να μπουν στο ενυδρείο μου αφού δε μπορώ να διαθέτω μαλακό νερό και ακούν στο ονονα "Severum" (με κάνα δυο άλλους συμβατούς συγκάτοικους). Έτσι, θελω τη βοήθειά σας για την επιλογή των νέων κατοίκων του ενυδρείου μου. Θυμίζω τις διαστάσεις του, 120x47x60 και pH στο 8 την τελευταία φορά που έκανα μέτρηση. Μια σκέψη μου είναι τα Green Terror ή τα Blue Acara. Τα πρώτα μπαίνουν οριακά στο pH 8 ενώ τα Acara δίνουν περιθώριο για λίίίγο παραπάνω και είναι δεκτικά σε συγκάτοικους ενώ τα Green Terror θα το πάρουν μάλλον λίγο στραβά. Σκέφτηκα και τα firemouth αλλά και αυτά φτάνουν βαριά τα 15 εκ. Τι λέτε για όλα αυτά; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο; Βέβαια έχω και μια άλλη σκέψη που έρχεται σε δεύτερη μοίρα και θα αναφέρω σε περίπτωση που δε κατασταλάξω με τη βοήθειά σας κάπου, στο παρόν θέμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01786 seconds with 11 queries