Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 03-12-05, 18:04
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Δε βλέπω να διαφωνούμε σε γενικές γραμμές και πράγματι είναι δεδομένο ότι από γειτονιά σε γειτονία το νερό είναι διαφορετικό (παίζει ρόλο ακόμα και το δίκτυο).

Πάντως στο δικό μου ενυδρείο δεν προσθέτω καθόλου λίπασμα και δεν έχω παρατηρήσει χαμηλό ρυθμό ανάπτυξης στα φυτά. Ακριβώς επειδή δεν βάζω τίποτα και με δεδομένο ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο του νερού εκεί ακριβώς βάζω τη διαφωνία μου στις αλλαγές νερού. Όταν για παράδειγμα οι μετρήσεις πάνε από το καλό στο καλύτερο από εβδομάδα σε εβδομάδα ποιος ο λόγος να πάρω ένα ρίσκο και να πραγματοποιήσω αλλαγή νερού; Στις 3 περίπου εβδομάδες κάνω 10% αλλαγή νερού και όλα πάνε μιά χαρά.

Το "ρίσκο" το βαφτίζω έτσι γιατί ορισμένα στοιχεία από το νερό που πίνουμε, π.χ. Zn που το θυμάμαι σίγουρα, τα ανθρώπινα όρια είναι 10σια από τα αντίστοιχα των ψαριών οπότε θεωρητικά η αλλαγή νερού μπορεί να "αποτελειώσει" ορισμένα εξασθενημένα από άλλους λόγους ψάρια.

Έχεις δοκιμάσει να παρατήνεις το μεσοδιάστημα από τις αλλαγές νερού; Νομίζω ότι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01340 seconds with 10 queries