Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 30-01-16, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ σορυ δεν το καταλαβα, ο βυθος μπροστα ειναι 4 εκ. και πισω φτανει τα 7.
Μια ερωτηση επ ευκαιριας, στην αλλαγη νερου το φρεσκο νερο το ριχνω για να μην ανακατευω το βυθο, απ ευθειας μεσα στο φιλτροκουτι του εσωτερικου που εχει τα υλικα, υπαρχει περιπτωση να ξεπλενει τα βακτηρια κατ αυτον τον τροπο; Μηπως να φυλαω τα υλικα σ ενα ταπερ με νερο ενυδρειου, να ριχνω το νερο στο φιλτροκουτι και μετα να βαζω τα υλικα στη θεση τους; Η βιολογια ποσο χρονο αντεχει μεσα στο νερο χωρις κυκλοφορια; Ποιος ειναι ο ιδανικος τροπος αναπληρωσης του φρεσκου νερου;
Εχει ξανασυζητηθει και παλιοτερα.
Τα βακτηρια επηρεαζονται και αυτα με τις αποτομες μεταβολες διαφορων παραμετρων.
Τωρα αν το συστημα ειναι "ανετο" (πχ οχι οριακη ιχθοφορτωση κλπ) και οση τυχων βιολογια χανεται (αναλογα την περιπτωση) μπορει και αναπληρωνεται "αναιμακτα", τοτε δεν υπαρχει θεμα.
Δεν ειναι παντως και η καλυτερη λυση να βαζεις το φρεσκο νερο απευθειας στο φιλτρο.

Τωρα στην περιπτωση σου με δεδομενα τους 3 βαθμους πιο κρυο νερο και την προφανως πολυ γρηγορη εισαγωγη του νερου (αφου μπορει και ανακατευει το βυθο), νομιζω οτι δεν ειναι καθολου καλη λυση.

Εγω θα εριχνα το νερο της αλλαγης στο ενυδρειο και οχι στο φιλτρο, μειωνοντας τη ροη της αντλιας που βαζει το φρεσκο νερο σε τετοιο σημειο που να μην πειραζει το βυθο, θα τοποθετουσα φυσικα το λαστιχο σε τετοιο σημειο που να μη εχει φορα η ροη κατεθειαν στο βυθο.
Ανακατευομενο το φρεσκο νερο με το νερο του ενυδρειου πριν παει στο φιλτρο ειναι παντα μια δικλειδα ασφαλειας για τη βιολογια.

Μη ξεχνας εξαλλου οτι οι αποτομες μεταβολες δεν κανουν καλο ουτε και στα ψαρια.
Μειωσε λοιπον το ρυθμο εισαγωγης του φρεσκου νερου και φροντισε να μη πεφτει πανω απο 1-1.5 βαθμο η θερμοκρασια στο ενυδρειο κατα τη διαρκεια της αλλαγης κι αυτο οχι αποτομα. (δεν ισχυει για ολα τα ψαρια η αποφυγη αποτομης πτωσης - ενω ισχυει για ολα τα ψαρια η αποτομη ανοδος. Ο καθενας μελεταει το ειδος των ψαροων του πως συμπεριφορονται στην αποτομη πτωση της θερμοκρασιας)

Προσωπικα σε ενυδρεια που δεν κανω αλλαγη μεσω του φιλτρου και του spraybar, εχω βαλει στην ακρη του λαστιχου ενα μπαστουνι απο φιλτρο.
Προσφερει και μια επιπλεον ασφαλεια, να μη ξεφυγει απο το ενυδρειο το λαστιχο και γεμισει ο χωροις νερα, αφου φυσικα δεν καθομαι απο πανω να κραταω το λαστιχο οσο γινεται η αλλαγη.
Το κρεμαω και απλα ριχνω ματιες.
Η αλλαγες μου διαρκουν απο 15 λεπτα το λιγοτερο.
Αναλογα ποσο χρονο εχω για να κανω τις αλλαγες αλλα βασικα ποσο μεγαλη ειναι η αλλαγη και ποσο διαφορετικο ειναι το νερο της αλλαγης απο του ενυδρειου.
Εχω κανει και 2 ωρες για μεγαλη αλλαγη νερου.
Οταν δεν εχω χρονο για ανετη αλλαγη, αφηνω να ερθει το νερο της αλλαγης στα ισα με του ενυδρειου πριν την κανω, εστω και αν καθυστερησω μια μερα, παρα να βιαστω.
Για μενα η αλλαγη νερου ειναι πολυ σημαντικη διαδικασια και χρηζει ιδιαιτερης προσοχης.


ΥΓ Οποτε το υψος της αμμου ειναι αυτο που φαινεται στο τζαμι. Δεν εχει σιριτι απο οτι καταλαβα στο τζαμι.
Θα ελεγα να βαλεις ενα μαυρο, να καλυπτει το μεγαλυτερο μερος του υψους του βυθου. Προσωπικα μου φαινεται αντιαισθητικη η ασπρη αμμος αν δεν ειναι καθαρη στο πλαι του τζαμιου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01962 seconds with 11 queries