Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #273  
Παλιά 26-01-16, 00:01
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να βγάλω γρήγορα συμπεράσματα αλλά πολύ φοβάμαι πως σε χρυσόψα ίσως είναι καλύτερα το φίλτρο να τραβάει απο χαμηλά και όχι από ψηλά όπως γίνεται με υπερχειληση και με σαμπ. Αυτο το κρίνω απο το δικό μου που δεν έχω τέτοιου είδος πρόβλημα, υπάρχει βεβαια ομαλη ροή αλλά τραβάει από όλο το υψος του ενυδρείου.
Λεω να κανεις μια δοκιμή , έχεις καμια άλλη αντλία ; να την βάλεις στο πατο του ενυδρείο , να τραβάει από χαμηλά και με ενα αλφαδολάστιχο να στέλνει μεσα στο κουτι της υπερχειλισης, και στο κουτι της υπερχειλισης να σηκώσεις πιο ψηλά το φραγμα που σου εχω βάλει.
Μα αυτο θελω να φτιαξω κ.τακη αλλα χωρις τεχνικο εξοπλισμο της ταξεως αντλια κτλ κτλ,να μην με χαλαει στο ματι μου....
Δλδ με λιγα λογια δικη μου ταπεινη αποψη ειναι να δωσω εμφαση πανω στην επιστροφη του νερου στο ενυδρειο μου...Να φτιαξω την γωνια 45 μοιρων με καποιο τροπο (επεκταση) να βαραει και πανω αλλα συγχρονως και κατω...
Να προσθω δλδ γωνιες Ταφ και και 90 μοιρων και εναν προσθετο οχι σε μεγαλο μηκος σωληνα(Pvc) για να φτιαξω αυτο που θελω να φευγουνε απευθειας δλδ στο σαμπ μου...


Παράθεση:
Ποσα λιτρα νερο ειναι στο ενυδρειο και το ονομαστικη ροη εχει το φιλτρο ανα ωρα?
Η εισοδος/οι του φιλτρου που ειναι μεσα σο ενυδρειο?


700 περιπου σπυρο λιτρα στο ενυδρειο περιπου 300 στο σαμπ...χωρητικοτητας...
Καθαρο νερο πιστευω κοντα στα 850 να ειμαι
σε ενυδρειο δλδ 650 και σε σαμπ καμια 200αρα (τωρα πλεον με τις προεκτασεις)
1 εισοδο του σαμπ μεσα στο φιλτρο βαραει 45 μοιρων διαγωνια και κατω...
(δημιουργειται ενας στροβυλος και γινεται μια κυκλικη κινηση της τροφης..εν συνεχεια και τα σκουπιδακια)

Ροη αντλιας 12000 λιτρα/ωρα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries