Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 24-01-16, 14:18
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις θεμα οικονομικό πας για εξωτερικό ριακτορα εννοείται οτι ειναι καλύτερος ,εγω παντως την δουλεια μου την κανω και με ενα απλό γυάλινο δυαχητηρα, απο την στιγμή που εχεις φιλτρο με ονομαστική ροή 10 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου θα ειναι ολα μια χαρά, οπως λεει ο sarpijk με τον γυάλινο παει λιγο co2 χαμένο, αλλα για μενα ειναι αμελητέο αντι να πηγαίνεις για γέμισμα στους 6μηνες θα πηγαίνεις στους 5.5. Επειδη δεν μου άνοιξε το λινκ μιλάω λιγο στα τυφλά ,παρε πεντοκιλη μπουκαλα με μανομετρα και μικρομετρική αν πας σε ριακτορα μην παρεις τον γυάλινο δυαχητηρα ,επιςης εγω δεν θα έπαιρνα ουτε την ηλεκτρόβάνα ,θα γλυτώσεις ενα 50αρικο το οποιο μπορείς να το δώσεις για ριακτορα η και καθόλου. Η ηλεκτρόβάνα ειναι χρήσιμη εφόσον εχεις καλο phcontroller (300-500 ευρω) ,το να ανοίγοκλείνεις το διοξείδιο με τα φώτα το θεωρώ άσκοπο και δημιουργεί αυξομειώσεις στο ph 1-1.5 μονάδα, επισης δεν νομιζω οτι τίθεται θεμα οικονομίας που λενε καποιοι ,διότι έστω οτι η ηλεκτρόβάνα ειναι κλειστή το βραδυ οποτε λιγο πριν ανοίξουν τα φώτα εςυ εχεις 5ppm co2 ετςι την ρυθμίζεις στις 2 φυσάλιδες το δευτερόλεπτο για να πιάσεις 25ppm ,ετσι εχεις και αννισοροπια στο co2=bba και ανισορροπία στο ph ,ενώ αμα την εχεις την μπουκαλα 1φυσαλιδα το εικοσιτετράωρο θα εχεις μόνιμα 22-24 ppm ουτε ανισορροπίες και πανω κατω την ιδια κατανάλωση. Οι τιμες ειναι θεωρητικές
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 10 queries