Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #185  
Παλιά 15-01-16, 15:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε 500αρι, (400 καθαρα) εχω 3 χ 120αρια με 2Α τροφοδοτικο (3-12V) και ειμαι μια χαρα για να φτανω μεχρι τους 26C max το καλοκαιρι.
Μονο στις μεγαλες ζεστες βαζω στα 12V το τροφοδοτικο, για να μη κανει τσαμπα φασαρια. (αν και εχω παρει και γομαρι chiller αλλα δεν το εχω βαλει ποτε)
Βεβαια δεν παιζουν ρολο μονο τα λιτρα του ενυδρειου.
Παιζει ρολο η διαφορά θερμοκρασιας ενυδρειου και χωρου που θελουμε να πετυχουμε, η υγρασια κλπ.

Παντως γραφω για το θεμα των 5 ανεμιστηρων σε σχεση με το θορυβο.
Επειδη λοιπον υποψιαζομαι οτι μπορει να μη χρειαζονται τοσοι πολλοι (αλλα καλα θα κανεις να τους βαλεις γιατι ποτε δεν ξερεις), θα ελεγα να παρεις πολυπακ τροφοδοτικο (switchable 3-12V, τα λενε και πολυπακ) ετσι ωστε αν δεις οτι κατεβαζει ανετα στη θερμοκρασια που θελεις, να χαμηλωνεις απο εκει τις στροφες και να ειναι πιο ησυχα.
Δεν μπορεις να γλυτωσεις θορυβο παιρνωντας "αθορυβα" ανεμιστηρακια, γαιτι συνηθως τα "αθορυβα" ειναι και ψοφια στην ψυξη.
Ενω τα konig ειναι switchable δυνατα οταν χρειαζεται, ψοφια οταν δεν χρειαζεται
Και τσαμπα σε σχεση με τις τιμες των "καλων" και "αθορυβων" (που χρειαζονται για αλλη δουλεια και οχι ενυδρεια)

Το θεμα ειναι λοιπον να βρεις τροφοδοτικο (5 x 300 mA = 1500mA και ολο μαζι x 2 περιπου για ασφαλεια απο υπερθερμανση και γιατι συνηθως δεν βγαζουν στα 12V 3Α αλλα λιγοτερο) 2.5 εως 3A λοιπον τροφοδοτικο και switchable 3-12V. http://www.skroutz.gr/c/154/mpatarie...BF+12v+3%CE%B1
Μπορεις ομως να τα δουλεψεις μισα μισα (3+2), με δυο τροφοδοτικα 1.5A σε σταυρο πανω στον STC. (διπλες καλωδιώσεις αναγκαστικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries