Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #157  
Παλιά 11-01-16, 12:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη ταΐζεις πολύ, αν ταΐζεις τακτικά (5-6 φόρες την ημέρα) από μισό κουταλάκι του γλυκού , και επειδή αποκλείεται να βάλεις μισό , βάζε ένα κουταλάκι του γλυκού 3 άντε 4 φόρες την ημέρα, αν δεις όμως πως δεν τρώνε αμέσως , το μειώνεις. Θα παρατηρήσεις πως το φαί το μασουλάνε αρκετή ώρα, είναι λίγο σκληρό και λίγο μεγάλο, θα είναι από όσο καταλαβαίνω πάνω από 5 χιλιοστά το κομμάτι, ακόμα και 10 μπορεί να είναι, για αυτό τρώνε αργά, το μασουλάνε πολύ ώρα, με ένα τέτοιο κομμάτι έχουν καρδαμώσει, για αυτό δεν θέλει πολύ τάισμα, είναι μεγάλα τα κομμάτια. Βεβαία όσο και να ρίχνεις αυτά θα το τρώνε, δεν θα αφήσουν τίποτα, για αυτό να έχεις σφιχτό το χέρι σου.
Και κάτι τελευταίο , μη νομίζεις πως ταΐζοντας πολύ θα γίνουν σαν τα δικά μου, ζηλιάρη ,
δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη «Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι» έλεγε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου,
η φύση θέλει το χρόνο της, και εσύ δεν κάνεις πάχυνση να πάνε για κάρβουνα, όπως κάνουν οι ιχθυοκαλλιέργειες , αυτά στις ιχθυοκαλλιέργειες φτάνουν στο τελικό μήκος και πάχος σε 2 χρόνια, αλλά δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει πάθει το συκώτι τους έτσι όπως τα στουμπώνουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01365 seconds with 11 queries