Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 10-01-16, 22:56
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε μένα σε 60 άρι με 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο η μπουκάλα των 2lt κρατάει 6 μήνες. Επίσης κι εγώ ηλεκτρομαγνητική δεν έχω, το διοξείδιο το δουλεύω σταθερά 24/7. Επειδή όμως τώρα ξεκινάς, όταν το πάρεις και το εγκαταστήσεις θέλει λίγο προσοχή στην αρχή το 24/7. Θέλει το μάτι καρφωμένο στο χρωματομετρητή, θέλει αρχικά συχνές μετρήσεις στο ph ώστε να δεις τι διακυμάνσεις φτάνει μέρα και νύχτα. Ούτε μεγάλο γκάπ να έχεις αλλά ούτε να τουμπανιάσεις στο διοξείδιο τα ζωντανά του την νύχτα. Βέβαια υπάρχουν λύσεις, πχ αεραντλία το βράδι.

Πάντως δεν το συζητάμε, στο είπανε και τα άλλα παιδία, η φιάλη co2 είναι όλα τα λεφτά στα φυτεμένα!

"Emersed" λέγονται οι καλλιέργειες υδρόβιων φυτών που γίνονται εκτός νερού. Βέβαια από όσο ξέρω πλέον όλες οι εταιρείες emersed καλλιεργούν τα φυτά τους οπότε δεν μου κάνει εντύπωση το ότι δείχνουν έτσι όπως δείχνουν. Πολλών άλλωστε φυτών η εικόνα σε emersed δεν έχει καμία σχέση με αυτή που θα αποκτήσουν μετά από λίγο καιρό μόλις μπουν στο νερό...

Κι επειδή όπως λες θες να μπεις στο κλάμπ των μποστανάδων, να σου πω το εξής για να γλυτώσεις κόπο και χρήματα: Μην παίρνεις ότι φυτά βρίσκεις κι ότι φυτά σου πασάρουν στα μαγαζιά. Μπες στο ιντερνετ, δες ποια σου αρέσουν, δες ποια είναι στις προδιαγραφές του εξοπλισμού σου και περίμενε λίγο μέχρι να τα βρεις ή βάλε αγγελία. Αυτό το λέω γιατί τις περισσότερες φορές επειδή βιαζόμαστε παίρνουμε ότι νάναι, συχνά τα φυτεύουμε όπου νάναι και μετά από κάποιο καιρό που θα βρούμε αυτά που θέλουμε κάνουμε το ενυδρείο μπάχαλο για να τα χωρέσουμε, άσε που καταλλήγουμε να πετάμε τα μισά γιατί τελικά δεν μας έκατσαν όπως πιστεύαμε...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01417 seconds with 11 queries