Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 03-01-16, 04:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γατοψαρα δεν ειναι καθαριστες αυτο ειναι δικη μας δουλεια,τα σαλιγκαρια ειναι? Και αυτα ζωακια ειναι
Φιλε Κοσμα, νομιζω εδω μπερδευεις λιγο καποια εντελως διαφορετικα πραγματα.
Τα σαλιγγαρια οπως και τα φυτα οπως και καποιοι μικροοργανισμοι φυσικα και συμβαλλουν στην καλη υγεια του βυθου, αφου εκει ειναι το σπιτι τους. Που το κακο?
Σε ενα ενυδριο με γατοψαρα ισως και αυτα να βοηθανε καπως, και παλι δεν ειναι κακο αυτο, αφου εκει ειναι το σπιτι τους.
Αυτο που λεμε και ξαναλεμε εχει να κανει με τη μοδα να αγοραζουν γατοψαρα και πλεκο για καθαριστριες, και να τα βαζουν σε ολων των ειδων τα ενυδρεια.
Οσο για τα σαλιγγαρια, πολλα ειδη τα οποια οι περισσοτεροι δε θελουν ουτε να τα βλεπουν ειναι η ιδια η ζωη του βυθου.
Αυτο δεν ειναι εκμεταλευση σε καμια περιπτωση, αντιθετως ειναι η οσο γιεται πιο φυσικη προσεγγιση στο στησιμο του ενυδρειου.


Παράθεση:
Στα 110 λιτρα παντα θα υπαρχουν προβληματα,γινομαστε πιο εμπειροι για να φτιαξουμε αργοτερα κατι μεγαλυτερο και καλυτερο(Γνωμη μου)
εξαρταται τι θεωρεις προβλημα.
οι περισσοτεροι θεωρουν προβλημα τις αλγες και τα σαλιγγαρια. Εγω παλι μια χαρα τα βρισκω και τα δυο (οκ οχι ολων των ειδων τις αλγες εννωειται).
Πολλες φορες μαλιστα προσπαθησα να μπολιασω με πρασσινες αλγες ενυδρεια μου αλλα δυστυχως απευχα λογο συνθηκων (λιγο οξινο ph, ελαφρως χαμηλες σκληροτητες, φωτισμος, χρηση τυρφης και catappa κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01439 seconds with 10 queries