Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 22-12-15, 19:37
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομουν για ολικη σκληροτητα στο ενυδρειο μου 15kh,ta tetra neon μεχρι 10 kh μου λεει το seriously fish ομως φιλος που ασχολειται μου ειπε οτι τα εμποριου ειναι προσαρμοσμενα σε μεγαλυτερες σκληροτητες του 10kh και να το τολμησω.Πολυ ενδιαφερουσα η εφαρμογη αλλα μου λεει calculacion is impossible!!!Και μια ερωτηση αρχαριας:το νερο πρωτα το προσαρμοζεις και μετα το εισαγεις στο ενυδρειο?πως γινεται για να μην αναστατωθουν τα ψαρια?
Καταρχήν mariantina αποφάσισε αν θες και μπορείς και έχεις το χρόνο να επεξεργάζεσαι το νερό, αν ναι τότε δες ποια ψάρια σ αρέσουν και τι παραμέτρους χρειάζονται, αν όχι τότε πάρε υγρά τεστ και δες τι σκληρότητες έχεις και μετά αποφασίζεις απ τα ψάρια που μπορούν να ζήσουν σ αυτές τις παραμέτρους ποια σ αρέσουν περισσότερο.
Πάμε τώρα στη διαδικασία επεξεργασίας του νερού με Α.Ο. Εγώ λοιπόν τι κάνω, αφού έχω αδειάσει το νερό προς αλλαγή, βάζω νερό απ τη βρύση στον κουβά το οποίο προσέχω να είναι ζεστό γιατί το νερό της όσμωσης που είναι στο βαρέλι είναι κρύο τώρα το χειμώνα και βάζω το αντίστοιχο αντιχλώριο, μετά προσθέτω στον κουβά το νερό της όσμωσης κι όλο πλέον το βάζω στο ενυδρείο. Το να κατέβει η θερμοκρασία κι ένα βαθμό ή και δύο δεν πειράζει, παραπάνω όμως ίσως στρεσαριστούν τα ψάρια.
Για την εφαρμογή δεν ξέρω τι έκανες λάθος, σου επισυνάπτω φωτό με δικό μου παράδειγμα κι άλλη μία με τα λίτρα σου, θα πρέπει να πατήσεις πάνω στο calculate, πριν πατήσω και μένα μου γράφει calculation is immpossible. Στα λίτρα θα δεις 10 γιατί με βολεύει να βάζω τα λίτρα που χωράει ο κουβάς, οπότε εννοείται ότι όση αναλογία βάζεις στον κουβά που ρίχνεις στο ενυδρείο, τόσο θα φτάσει κι εκεί. Αν θες να ξεκινήσεις απ την αρχή γεμίζοντας το ενυδρείο βάλε 150 λίτρα, από κει και πέρα βάζε μόνο την ποσότητα της αλλαγής, ελπίζω να βοήθησα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Α.Ο. 1.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Α.Ο. 2.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  43,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 12 queries