Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 05-12-15, 19:00
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ο εχινόδωρος να συμπληρώσω θέλει οπωσδήποτε ταμπλέτα στο βυθό πολύ κοντά του, για το κάλιο ποσότητα δεν μπορώ να σου πω γιατί εγώ βάζω diy όμως μπορείς να πειραματιστείς βάζοντας παραπάνω καθώς δεν είναι ζουμί που θα σου φέρει άλγες. Μία ένσταση έχω σ αυτό που λένε για το κερατόφυλλο και τις βαλισνέριες σε σχέση με το excel, προσωπική άποψη δεν ισχύει, πριν βάλω διοξείδιο έβαζα εξέλ και κάποια στιγμή και υπερδοσολόγηση για να καταπολεμήσω άλγες και δε μου πείραξε ούτε το κερατόφυλλο ούτε τη βαλισνέρια. Παίζει ρόλο όμως πιστεύω κι ο τρόπος, αν για το ενυδρείο σου είναι να ρίξεις 15ml εβδομαδιαία κι εσύ τα ρίξεις την πρώτη μέρα ίσως και να έχεις πρόβλημα, εγώ έριχνα 13ml την πρώτη μέρα μετά την αλλαγή νερού και 3 καθημερινώς και δεν είχα πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα είναι όταν ήθελα να ρίξω στοχευμένα σε ένα σημείο για άλγη εκεί ναι μου έκανε ζημιά όχι όμως ανεπανόρθωτη για παράδειγμα έριξα μπροστά και απ ευθείας αφού βούλιαξα όλη τη σύριγγα από απόσταση 2 εκατοστών στο γρασιδάκι μου και μου σάπισε τα φύλα τα οποία όμως επανήλθαν μετά από δύο εβδομάδες όμως μου κανε δουλιά και σκότωσε την άλγη. Αν ρίχνεις με σύριγγα στην επιφάνεια και πας σύμφωνα με τη δοσολογία της seachem δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα φυτό προσωπική μου άποψη από εμπειρία βέβαια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01407 seconds with 10 queries