Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 05-12-15, 12:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί η περίπτωσή μου να ήταν συμπτωματική
Απο δικη μου παρατηρηση, θα θεωρουσα οτι ετυχε να μην τα αγγιξουν. Θα τους αρεσαν περισσοτερο τα υπολοιπα, μαλλον
Αλλα ας μεινουμε στο θεμα μας.

Για αρχη, κατι πρεπει να κανεις με την ιχθυοσυνθεση, που ειναι πιο σημαντικη απο τα φυτα.

Για τα φυτα τωρα:
-ο φωτισμος ειναι οντως οριακος.
Θα μπορουσαν, θεωρω, να σταθουν ευκολα φυτα με το συγκεκριμενο φωτισμο, ομως. Αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν.
-το χοντρο χαλικι δεν ειναι και το καλυτερο για φυτα που αναπτυσσουν ριζικο συστημα.
Δεν το αφηνουν να αναπτυχθει σωστα, με συνεπεια το φυτο να μην πηγαινει καλα. Ψιλοκοκκο χαλικακι ειναι οτι καλυτερο για εμενα για ενα φυτεμενο ενυδρειο.
-τα φυτα που αντλουν θρεπτικα κυριως απο το ριζικο τους συστημα, ειναι καλυτερο να τα βοηθαμε με καμια ταμπλετα βυθου που και που.
-τα λιπασματα ειναι αρκετα, δεδομενου οτι τα φυτα δεν αναπτυσσονται σωστα για να τα καταλαλωνουν τα θρεπτικα και δεν υπαρχει αρκετη φυτομαζα. Εκει ερχεται η αλγη που βλεπεις, για να τα καταναλωσει.
-τις περισσοτερες φορες (οχι ολες), παρατηρωντας αρκετους χομπιστες που χρησιμοποιουν excel:
excel + valisneria -> ξεχνας τη valisneria
excel + κερατοφυλλο - > ξεχνας το κερατοφυλλο

Θα προτεινα να δοκιμασεις και αλλα φυτα, τα οποια δεν φυτευονται για να εχουν προβλημα με το χαλικι. Π.χ. java fern, καποιου ειδους moss, περισσοτερες anubias κλπ.


Παράθεση:
Με προσθήκη καλίου θα διορθωθεί πιστεύω το πρόβλημα, το είχα κι εγώ κι ήταν το τρίτο κατά σειρά φυτό που μου παρουσίασε το πρόβλημα μετά το πολύσπερμα και την κορύμποσα, όταν πρόσθεσα κάλιο ίσιωσαν μετά από δύο εβδομάδες.
Βαζει καλιο οπως γραφει ο φιλος μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries