Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 05-12-15, 11:23
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το εχεις παρατηρησει και το λες? Τα helenas μπορουν να επιτεθουν σε οποιοδηποτε σαλιγκαρι, ακομα και σε μεγαλα apple snails, στις περισσοτερες περιπτωσεις. Εκτος και αν βαλουνε 1-2 helenas και περιμενουμε να εξολοθρευσουν καιμια 100αρια λαθρεπιβατες σε μια εβδομαδα (δυσκολο).
Ναι! Έχω δει σε δικό μου 240 άρι τι γενοκτονία μπορούν να κάνουν 5 όλα κι όλα Helena σε άλλα σαλιγκάρια έχω δει όμως σε άλλο μου ενυδρείο να περνούν δίπλα από τα συγκεκριμένα και μόνο high five δεν έκαναν Παρ'όλα αυτά- το γράφω άλλωστε- ας τα δοκιμάσει. Μπορεί η περίπτωσή μου να ήταν συμπτωματική...
Την ζημιά αυτά τα σαλιγκάρια πάντως δεν την κάνουν μόνο με το τσιμπολόγημα στην πρασινάδα. Την κάνουν με την κολλώδη ουσία στην οποία τοποθετούν τα αυγά τους. Με τον καιρό αυτή βλάπτει και αδυνατίζει τον ιστό των φύλλων με αποτέλεσμα σε εκείνο το σημείο να δημιουργούνται τρύπες και σαπίσματα...
Γενικά εγώ δεν βρίσκω κανέναν λόγο κάποιος σε φυτεμένο ενυδρείο να κρατάει σαλιγκάρια που μπορούν να βλάψουν τα φυτά όταν για τις άλλες δουλειές (άλγες, καθάρισμα, οξυγόνωση βυθού) υπάρχουν είδη που μπορούν να κάνουν εξαιρετική δουλειά χωρίς να πειράζουν ποτέ την πρασινάδα...

Makini, ακόμα κι αν τα σαλιγκάρια έχουν βάλει το χεράκι τους, τα φυτά δεν βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση εξ αιτίας τους.
Ο φωτισμός ίσα-ίσα που αγγίζει το minimum. Κόψε τα σαπισμένα φύλλα. Σπάσε ταμπλέτες σε 2-3 κομμάτια και βάλε από ένα βαθιά στο χαλίκι δίπλα στις ρίζες των φυτών. Excel και κερατόφυλλο δεν έχουν καθόλου καλή σχέση. Πόσο ρίχνεις; Ισως πρέπει να το σταματήσεις ή να ρίχνεις λιγότερο. Από το κερατόφυλλο κράτα μόνο τα υγιή κομμάτια κι άστα για λίγο ελεύθερα στην επιφάνεια μέχρι να ξαναπάρουν τα πάνω τους. Δεν θα τα φυτεύεις στο χαλίκι ποτέ, θα τα πιάνεις απλά από κάπου. Κι όταν χαλάει πάλι το κάτω μέρος τους θα το κόβεις...

Η άλγη στις πέτρες είναι πράσινη σποτ. Νεοσύστατο ενυδρείο, προβληματικός φωτισμός. Τα νιτρικά στο 20 πότε έχεις; Πριν ή μετά την αλλαγή νερού; Πολύ ψηλά δεν τα λες αλλά είναι στο όριο της ζημιάς. Και δεν ξέρουμε τι γίνεται με τα φωσφορικά....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02043 seconds with 11 queries