Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 07-11-15, 01:03
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τί ακριβώς προσθέτει το πλάτος. Προφανώς και είναι απαραίτητο ως διάσταση, αλλά 60 ή 70 εκ. είναι πολύς χώρος.

Θα διάλεγα εξτρα μήκος εις βάρος του πλάτους αν έπρεπε να επιλέξω. Το μήκος συνεπάγεται περισσότερο χώρο για κολύμπι, περισσότερα ωφέλιμα τετραγωνικά για aquascaping... 35 ή40 εκ. πλατος δεν το λες και τραγικα στενό. Βέβαια ίσως οι στενότερες κατασκευές να μην είναι τόσο σταθερές, αλλά πάλι ούτε με τις πολύ ψηλές γυάλες τα πάω καλά...

Τα ψάρια ή κολυμπούν κατά μήκος του ενυδρείου, ή παίζουν με τα φυτά μας, ή κρύβονται στις ρίζες μας. Νομίζω ότι και τα ίδια θα προτιμούσαν χώρο εις μήκος για τις βόλτες τους. Άσε που σε ένα κοντύτερο σε ύψος ενυδρείο γίνεται ευκολότερη δουλειά ο καλός φωτισμός και η διαχείρηση των υψηλότερων θερμοκρασιών το καλοκαίρι.

Προσανατολίζομαι σε 170-200 μήκος, 40-50 βάθος και 50-60 ύψος. Ναι μεν δεν θα έχω πολύ βάθος για aquascaping, αλλά σίγουρα θα έχω το μήκος. Ήδη μπορώ να φανταστώ 4-5 ρίζες κατά μήκος του ενυδρείου, να πατάει πάνω σε χαμηλά φυτά, και σημεία με πέτρα και χαλίκι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01403 seconds with 10 queries