Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 28-10-15, 07:12
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Marie καλησπερα, ολα καλα, περασμενα-ξεχασμενα.

Το απογευματακι, απαντησα πολυ βιαστικα απο το κινητο. Λοιπον τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι δικια μου γνωμη! Ειναι του νερβα. Ο οποιος αν διαβασεις το μεγαλο κειμενο, απο CR πηγε σε bailing kai me poly analytiko τροπο αναλυει τα πελονεκτηματα της τελευταιας κατα την γνωμη του.

Εγραψες "οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον" , και επειδη ο Νερβας , χρησιμοποιησε και τις 2 μεθοδου, σου απαντησα να μην τον κατηγορεις αδικα, για συμφερον, γιατι δεν μπορει να υπερασπισθει τον ευατο του. παρενεβηκα, καπως αποτομα, γιατι ενιωσα υπαιτιος, επειδη εγω αντεγραψα εδω, τα οσα ειχε γραψει σε αλλο φορουμ!
Φιλος μερικές απορίες έχω ο νερβας τελευταία με τι δούλευε ????
Και για να πω μετα απο τοσο καιρο και την δικια μου γνωμη, αν και χρησιμοποιω δοσομετρικη, ο ριακτορ, μου φαινεται καλυτερος. Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι χρησιμοποιει φυσικα υλικα για την διατηρηση των παραμετρων, ενω με την bailing oxi! Αρχικα δεν την προτιμησα, λογο της μπουκαλας διοξειδιου, σε συνδυασμο με το οτι το ενυδρεια θα το εστηνα διπλα σε υπνοδωματιο, αλλα εκει που τελικα το εστησα, η μπουκαλα δεν θα με απασχολουσε, αν και εξακολουθω να την θεωρω μειονεκτημα!
φιλος γιατί να έχεις διαρροή ??? αν έχεις πρέπει να το διορθώσεις .....
Βεβαια θα εβαζα ριακτορα, γνωριζοντας οτι εχει πολλα αρνητικα συγκρητικα με την bailing, αλλα ο φυσικοτερος τροπος λειτουργειας, που για εμενα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας, υπερσκελιζει, τα οποια αρνητικα αναφερει ο νερβας, και τα οποια αντεγραψα για να κανουμε κουβεντα και να μην υπαρχουν αποψεις μονο υπερ του ριακτορα.

Για εμενα τα μειονεκτηματα του ριακτορα ειναι κατα σειρα σπουδιοτητας,
-μεγαλο αρχικο κοστος κανένας aquascper κανενας aquascper δεν έστησε ενυδρείο διαγωνισμού με did co2... Κάποια πράγματα έχουν και τα έξοδα τους.....
-μεγαλυτερο κοστος λειτουργιας, σε σχεση με τα χυμα υλικα της bailing ουτε για πλάκα.
-προσθετεις kh, ca μαζι και οχι ανεξαρτηταυπαρχουν υλικά που όταν έχεις θέμα συμπληρώνεις λίγο στο ριακτορα και στρώνει.
-μπουκαλα co2 δεν το βλέπω πρόβλημα.
-περισσοτερα εξαρτηματα-μηχανηματα=μεγαλυτερες πιθανοτητες αστοχιας
δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό .
Πλεονεκτημα τεραστιο

-προσθετεις με φυσικο τροπο τα βασικα στοιχεια, αλλα και ιχνοστοιχεια ( τα μουκαλακια της φαουνα , χωρις να τα εχω δοκιμασει, νομιζω οτι απλα προσθετουν κερδη στην φαουνα)

Διαφονω σε οσα εγραψες στο αρχικο ποστ, γιατι αυτο με τα νιτρικα δεν το προσεξα, ουετ στο νανο, ουτε στο μεγαλο, ειδικα στην αρχη που προσθετα μεγαλες ποσοτητες Mg.....στο νανο εβαζα χυμα aquario, τωρα χυμα καλογεροπουλο(κοστος πλεον μηδαμινο). Επειδη ομως με εβαλες σε σκεψεις πριν απο λιγο , πηρα 50 μλ νερο απο το ενυδρειο και προσθεσα 20 μλ απο το δυαλυμα Mg , που χρησιμοποιω..... τα νιτρικα του μιγματος ηταν 0! Οπως στο νερο του ενυδρειου, αρα ή ειχες παρει πολυ χαλια παρτιδα ( πες μας και απο που και ποτε) ή δν ξεωρ τι αλλο!
φιλε θα σου πω κάτι εδώ που διαβάζοντας το θέμα μου λύθηκε μια απορία.
Εγώ δουλεύω με χαετο και από τότε που άλλαξα σε ριακτορα δεν μεγαλώνει σχεδόν καθόλου.στο ότι εσύ έβγαλε μηδέν μπορεί απλά να έπεσε σε καλή παρτίδα .

και θελω να μου πειτε και κατι ακομη που δεν εχω καταλαβει. γραφεις και εσυ και ο Κωστας, οτι με το CR δεν χρειαζονται τακτικες μετρησεις. Γιατι? μια δεδομενη καταναλωση, την συμπληρωνεις ειτε με σκονες ειτε λιωνοντας κοχυλι. Γιατι να μετρας λιγοτερο με CR apo οτι με bailing? και στις 2 περιπτωσεις δεν πρεπει να ελεγχεις αν αυτα που προσθετεις , ειναι αρκετα?
μεγαλο ερώτημα! Εγώ σταμάτησα να μετράω κάθε 3 μέρες. Είναι πολύ πιο σταθερό και δεν κάνει κρασαρισματα που πάθαινα με την δοσομετρικη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas82 : 28-10-15 στις 10:17
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02117 seconds with 11 queries