Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 19-10-15, 23:14
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Oblisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έβαλα εγώ τίποτα, όπως το αγόρασα είναι.
Μεταχειρισμένο το πήρα, έλεγξα απλά αν τα υλικά που έχει μέσα ειναι οκ.
Μακάρι να ειναι άνθρακας, με γλυτώνει από τα έξοδα να αγοράσω.
Δεν το ήξερα όμως ότι είναι κακός για τα φυτά, είχα την αντίθετη άποψη.
Ναι μεταφύτευα τα παλιά μου φυτά, ελπίζω να πιάσουν στο νέο περιβάλλον.

Ίσως να το βγάλω και να βάλω μακαρονάκι επιπλέον.
  1. Εννοείται πως δεν κάνει καλό ο άνθρακας για τα φυτά. Δεσμεύει στοιχεία από το νερό σου. Πολλά απ' αυτά είναι απαραίτητα για τα φυτά σου. Τον άνθρακα τον βάζουμε σε νεοστημένα ενυδρεία τις πρώτες ημέρες για να απορροφήσει τυχών βλαβερά στοιχεία από τα υλικά που βάλαμε μέσα. Επίσης χρησιμοποιείται σε ειδικές περιπτώσεις που οι καταστάσεις το απαιτούν, όπως μετά από θεραπείες, για απορρόφηση των φαρμάκων κτλ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμος ειναι μαύρη;αν ναι μαλλον ειναι άνθρακας ο οποίος ειναι αχρείαστος τον βάζουμε μονο μετα απο θεραπείες η σε καινουρια ενυδρεια να μαζέψει τυχών χημικά απο τις κόλλες πλαστικά κλπ.
Ο Ζεολιθος επισης πρεπει να βγει στην ουσία δεσμεύει την αμμωνια οποτε θα σ εμποδίσει στο στρωσιμο και μετα απο καποιο διάστημα χάνει τις ιδιότητες του και απελευθερώνει οτι εχει μαζέψει παλι πισω στο ενυδρειο.
Θα πρότεινα να αφήσεις μεσα μονο το μακαρόνι απ τα ηδη υπάρχοντα και να συμπληρώσεις ελαφροπετρα,χοντρό σφουγγαρι και λιγο ενυδρειακο βαμβάκι,και μετά να ξεκινήσεις στρωσιμο.
Έγραψες οτι μεταφυτευεις άρα υπαρχει κι αλλο ενυδρείο άρα μπορείς να μπολιασεις το φιλτρο απο το παλιο.
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Νομίζω πως ο ζεόλιθος λειτουργεί καθαρά σαν βιολογικό υλικό. Το Matrix αν δεν κάνω λάθος, είναι ζεόλιθος που τον πουλάνε χρυσάφι...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 19-10-15 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01645 seconds with 11 queries