Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-09-15, 01:36
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το ενυδρείο καθαρίστηκε, η αντλία του φίλτρου ευτυχώς δουλεύει μια χαρά, η λάμπα το ίδιο (επιφυλάσσομαι όμως να πάρω μια με μεγαλύτερα W), αγόρασα νέο χαλίκι και ξύλο και αύριο θα πάρω και νέα υλικά για το φίλτρο (πράσινο & μπλε σφουγγάρια). Επίσης θα βράσω 2 πέτρες από το παλιό set-up για να δω αν θα ταιριάξουν στο καινούριο... Αύριο λοιπόν το απόγευμα νομίζω ότι θα είμαι σε θέση να ξαναστήσω το ενυδρειάκι μου. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο χαίρομαι!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με τα φυτά. Θα ήθελα να αποφύγω να βάλω υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι, και νομίζω ότι προς το παρόν θα προτιμήσω να βάλω μόνο ΕΝΑ φυτό, το οποίο να είναι χαμηλών απαιτήσεων. Εάν δεν προσθέσω υπόστρωμα, πρεπει να βάλω απαραίτητα κάποια από τα φυτά που δένονται στο ξύλο και οι ρίζες τους αιωρούνται; Ή μπορεί να επιβιώσει κάποιο του οποίου οι ρίζες θα χωθούν μέσα στο χαλίκι;
Κατά τα άλλα, θα ήθελα πολύ να στρώσω το ενυδρείο με την αμμωνία και τον «αργό» τρόπο, όμως φοβάμαι ότι δεν θα έχω το χρόνο, μια και αρχές Οκτώβρη περιμένω να γεννήσω... Οπότε μαλλον εκτός από τα φώτα σας θα χρειαστώ και το μπόλι σας! Εκτός αν υπάρχει κι άλλος τρόπος, με τα βακτήρια του εμπορίου. Πάντως από βδομάδα που θα πέσει (ελπίζω) η ζέστη, θα μπορούσα να έρθω να πάρω μπόλι από όποιον προσφέρει (takis, αν ισχύει ακόμα η πρόταση θα τη δεχτώ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01328 seconds with 11 queries