Θέμα: White sand
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 31-08-15, 10:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η άμμο δεν ενδείκνυται για φυτεμένα γιατί μπορεί να πετρώσει, είναι προτιμότερο να βάζουμε ψιλό χαλίκι, επίσης στην άμμο μπορεί να δημιουργηθεί αναερόβια βιολογία και τότε να έχουμε δημιουργία υδρόθειου που είναι δηλητήριο, και τελευταίο δεν μπορεί να μπει ταυτόχρονα με ενεργό υπόστρωμα γιατί τα δύο αυτά υλικά έχουν διαφορετική κοκομετρία. Επίσης να έχεις υπόψη σου πως στο άσπρο φαίνεται η βρώμα και αφού θα το έχεις φυτεμένο δεν θα μπορείς να βάλεις σκούπα. Τώρα βέβαια και εγώ άσπρο ψιλό χαλίκι έχω και στις αρχές η βρώμα έκανε πάρτι, και 2-3 φορές είχα ξηλώσει όλα τα φυτά, έκανα σκούπα να φύγει η βρώμα και πάλι φύτεμα. Αυτό και κουραστικό είναι και επικίνδυνο για τα ψάρια. Έβαλα σαλιγκάρια melanoides και μαζί με τις γαρίδες μου κρατάνε το βυθό πεντακάθαρο, και επειδή δεν έβαλα ενεργό υπόστρωμα έβαζα στις αρχές ταμπλέτες, τώρα μετά από 3 χρόνια και 2 χρόνια χωρίς σκούπα το υπόστρωμα είναι ενεργό από μόνο του. Αρα διαλέγεις, σκούρο ψιλό χαλίκι μαζί με ενεργό υπόστρωμα και θα έχεις στην άμεση και γρήγορη ανάπτυξη φυτών ή άσπρο ψιλό χαλίκι, χωρίς ενεργό υπόστρωμα με ταμπλέτες για να έχεις στην αρχή μια μέτρια έως καλή ανάπτυξη φυτών στους πρώτους μήνες, μετά τους πρώτους 6-8 μήνες τα περισσότερα υποστρώματα είναι τα ίδια. Βέβαια για τη καλή ανάπτυξη των φυτών συντρέχουν και άλλοι λόγοι, όπως φωτισμός, CO2 , λιπάσματα, καλές αλλαγές κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01508 seconds with 10 queries