Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-08-15, 00:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια το καινουριο μου εξωτερικο φιλτρο κλεινει τωρα 3 μηνες απο τοτε που μπηκε σε λειτουργια και θεωρω πως χρειαζεται καθαρισμα οποτε μου λετε αν καπου κανω λαθος ετσι να μου φυγει το αγχος..
-Το βγαζω απ την πριζα, κλεινω τα βανακια και το μεταφερω στην τουαλετα ναι
-Φροντιζω να ειμαι μονος στο σπιτι να μη δει η γυναικα την πλημμυρα στο μπανιο συμφωνω
-Ανοιγω την κεφαλη και βγαζω σιγα σιγα τα καλαθακια με τα υλικα. ναι
-Ξεπλενω τον καδο. ναι
-Το χοντρο μπλε σφουγγαρι που χω στον πατο στο πρωτο καλαθι το ξεπλενω καλα με νερο βρυσης ή το πεταω αν ειναι πολυ χαλια και βαζω καινουριο. δεν νομιζω να χαλασε κιολας, δεν χαλανε τοσο ευκολα και σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, απλως πολυ καλο ξεπλυμα κανεις
-Με νερο που χω κρατησει απ το ενυδρειο ξεπλενω χαλαρα το βιολογικο υλικο,την ελαφροπετρα και το siporax δηλαδη. ναι
-Το ενυδρειακο βαμβακι το πεταω και το αντικαθιστω με καινουριο. ναι λογικα
-Κανω εναν ελεγχο στην φτερωτη της κεφαλης και την καθαριζω αν χρειαζεται. τον καθαρισμο τον κανεις κανονικα ασχετα αν σου φαινεται καθαρη η οχι, εδω θελει προσοχη φυσικα μην σπασεις τιποτα
-Βαζω λιγη σιλικονη περιμετρικα στο λαστιχακι της κεφαλης. σιλικονη? ενυδρειακη η καθαρη βαζελινη εννοεις μηπως?
Τοποθετουνται τα υλικα στη θεση τους. ναι
Η απορια μου ειναι αν πρεπει να βαλω το βιολογικο υλικο σε διχτακι (και τι διχτακι γιατι τωρα εχω την ελαφροπετρα χυμα μεσα στα καλαθια.. αν δεν εχεις θεμα με την χυμα ελαφροπετρα δεν νομιζω οτι χρειαζεται το διχτυακι, εγω χυμα τα εχω στο Eheim 2217, δεν γινεται καθε βδομαδα ο καθαρισμος του φιλτρου βεβαια
Τα αλφαδολαστιχα με τα μπαστουνια να τα καθαρισω;Εχουν πιασει μπιχλα απο μεσα αλλα οχι κατι φοβερο.Αυτο θα ναι δυσκολο να καθαριστουν, παιζει ρολο, κοβουν την ροη αρκετα απο οτι εχω προσεξει. υπαρχουν ειδικα κιτ για τον καθαρισμο σωληνων και μπαστουνιων, εχω δοκιμασει της JBL, της Fluval και της Eheim (της Eheim προτιμω και συστηνω ανεπιφυλακτα)

Πριν το κλεισω λεω να το γεμισω μεχρι τη μεση με νερο απ το ενυδρειο ετσι ωστε να τραβηξει πιο ευκολα νερο αλλιως..καλο τρομπαρισμα.. εξαρταται απο το φιλτρο

Καμια παρατηρηση κανεις;
εδω η ταπεινη γνωμη μου, βεβαια περιμενε και τις γνωμες των υπολοιπων παιδιων, μπορει και να λεω λαθος σε κατι.

και τελος ποιο φιλτρο ειναι να γραψεις καλο θα ηταν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01770 seconds with 10 queries