Θέμα: κοστος??
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 15-11-05, 00:06
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

εχοντας κατα νου οτι θελω ενα ενυδρειο 100-120 λιτρα,εχω δει τον παρακατω εξοπλισμο και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις

1)Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION 100 eyro
2)Eheim/Jäger automatic heater 100 W 15 eyro
3)Sander skimmer Mod. 1 AH 600 mm 132 eyro
4)Tetratec UV sterilizer UV 400 80 eyro
5)Seachem Golden Shores aragonite 10 kg 25 eyro
6)live rock ???kg ?? eyro
7)κυκλοφορητης ?? eyro
8 )φωτισμος ?? eyro
9)
HW sea salt professional 20 kg 45 eyro


παμε λοιπον

1)το φιλτρο αυτο ειναι καλo?εχει δυνατοτητα αντλησης 700λ/ωρα.πιστευω οτι καλυπτομαι.αν οχι προτεινεται κατι αλλο!
2)αν υποθεσουμε οτι ισχυρι ο νομος watt/litre τοτε το θερμομετρο αυτο ειναι οκ?
3)δεν εχω ιδεα απο σκιμερ.βρηκα αυτο το οπιο απλα ηταν φτηνο.οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη
4)οπως γραφω και παραπανω δεν ξερω αν μου χρειαζεται uv steriliser μιας και το ενυδρειο θα ειναι μικρο.αν ναι αυτος αρκει?
5)ελπιζω να ειναι ο σωστος αραγονιτης
6)απ'οσο ξερω ζωντανο βραχο δε γινεται να παρουμε απο το εξωτερικο.επισης δεν ξερω ποσο χρειαζεται να βαλω μεσα για αρχη.5 κιλα ειναι οκ για αρχη?αν ναι περιπου ποσο θα κοστισουν?
7)τι ακριβως κανει ο κυκλοφορητης και περιπου ποσο κοστιζει?
στο φωτισμο εχω αρκετεσ αποριες.αν για παραδειγμα το ενυδρειο μου περνει 2 λαμπες τοτε μια ασπρη και μια μπλε επαρκουν?αυτες να υποθεσω στοιχιζουν περιπου 50-80 ευρο?
9)ειναι σωστο το αλατι αυτο?
10)προσθεστε τι αλλο χρειαζομαι...

μεχρτι στιγμης το κοστος μου εχει βγει 400 ευρω.αν ο βραχος ο κυκλοφορητης ,ο φωτισμος και οτιδηποτε αλλο χρειαστει δεν ξεπερασουν τα 200 ευρω,τοτε απο τα χριστουγεννα θα υπαρχει ενα ακομα μελος στο club της αλμυρας

Υ.Γ για μια ακομη φορα συγχωρεστε την ορθογραφια μο
υ αλλα σπανια γραφω ελληνικα στον υπολογιστη
Υ.Γ 2 ξερετε που η πως μπορω να γραφτω στον συλλογο και καθε ποτε γινονται συναντησεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dracula7 : 15-11-05 στις 02:15
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02468 seconds with 11 queries