Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 14-07-15, 11:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραίες πληροφορίες φίλε μου...

Για τα φωσφορικά, εγώ με μεσογειακό και ATS μετράω 0 και νιτρικά το πολύ μέχρι 5 και μόνο 1-2 μέρες μετά το "κουρεματάκι" του ATS... Ταΐζω αρκετά!! Βέβαια, μετράω φωσφορικά με salifert και κάποιος μου είπε εδώ μέσα ότι με hanna, το μηδέν των salifert είναι υπολογίσιμο... Μπορεί να ήσουν κι εσύ, δεν το βρίσκω το θέμα... Δεν έχω βρει κάποιον στην Πάτρα να έχει hanna και δεν μπορώ να το διαπιστώσω, αλλά δεν είχα και ποτέ άλγες στο ενυδρείο μου...

Για την chaeto, νομίζω δεν μπορεί να συναγωνιστεί την turf... Δεν είχα ποτέ και θέλω να δοκιμάσω, αλλά όσους ξέρω με ATS, η chaeto δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί λόγω έλλειψης νιτρικών... Γιατί την έχεις βάλει, δεν είσαι ευχαριστημένος με το ATS και το DSB??

Παό τις φωτό σου, αν και δεν φαίνεται καλά, πιστεύω οτι είναι αρκετά μακριά το flood.. Εγώ το έχω σε απόσταση 4-5cm κάθετα και σου στέλνω και μια φωτό να δεις την δεύτερη κατασκευή μου για το ΑΤS... Εσωτερικά μπαίνει αλουμινόχαρτο γύρω από τα flood, ώστε να μην βγαίνει καθόλου φως έξω (στην παλιά μου κατασκευή το είχα κολλήσει ανάμεσα στα φύλλα plexiglass) και στο πάνω μέρος στο καπάκι τοποθετώ από 2 ανεμιστηράκια 4εκ ένα για κάθε flood για απαγωγή θερμοκρασίας... Όντως δεν έχουν ανεμιστηράκι τα flood και ζεσταίνονται αρκετά... Αλλά αυτά που έχω δουλεύουν στα watt που αναγράφουν.. Στα παλαιότερα που είχα, έκοβα το πίσω μέρος με το driver και το έβγαζα εκτός του κουτιού, αλλά αυτά που έχω τώρα, έχουν το driver από κάτω τους, τα βάζω ανάποδα, και έιναι μόλις 4εκ το πλάτος τους...
Το πλέξι μπορεί να τρυπηθεί με τρυπανάκι πολύ εύκολα, αλλά πρέπει να υπολογίσεις την άνωση όταν κλείνεις αντλία για να ταίσεις και ανεβαίνει η στάθμη, καθώς το εσωτερικό του κουτιού είναι αέρας και θα ανεβαίνει στην επιφάνεια σαν βάρκα...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries