Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 11-07-15, 22:05
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυκλοφορούν αρκετά flood lights τα οποία γράφουν π.χ. 20w και είναι 9w, αν έχεις κα΄ποια συσκευή που μετράει κατανάλωση κάνε μια δοκιμή!! Μου έχει τύχει κι εμένα σε ένα από τα 2 που είχα παραγγείλει...
Εγώ είχα την μεγαλύτερη ανάπτυξη turf με τα flood και έχω δοκιμάσει αρκετά!! Φίλος μου με reef 10ετίας που χρησιμοποιούσε DIY led, όταν του κάηκαν από την μία πλευρά, έβαλε flood 8:1 και είχε την ίδια ανάπτυξη... Εξάλλου τα flood δεν είναι τίποτα άλλο από ένα DIY 10w π.χ. led με το τροφοδοτικό του, μαζί με έναν ωραίο ρεφλέκτορα ο οποίος απλώνει ομοιόμορφα το φως... Μήπως το είχες αρκετά μακριά από την σίτα? Εγώ τα flood τα είχα σε μικρή απόσταση ώστε η επιφάνεια που κάλυπταν να είναι αυτή που προτείνει το algaescrubber.net, για τα watt αυτά...
Δώσε μας καμιά πιο κοντινή φωτό από το ATS σου...
Μπορείς να φτιάξεις ένα στενόμακρο ορθογώνιο κουτί από πλέξιγκλας, πάχους 2-3 εκ για να βάλεις μέσα led και ψύκτρες...
Και σε ένα μικρό μεσογειακό 20άλιτρο έχω πάλι flood σε πλάγια σίτα, χωρίς πολλά w και πολλή ροή και πάει σφαίρα, κάθε βδομάδα βγάζω αρκετή άλγη και νιτρικά μηδεν..
Κάπου κάποιος άλλος είχε αναφέρει οτι δεν έκανε δουλειά με τα flood και μου κάνει εντύπωση..
Επίσης τα RGB flood , 'οταν τα δουλεύεις π.χ. μόνο στο κόκκινο, είναι επόμενο από 30w που είναι να παίζουν μόνο τα 10w του κόκκινου τμήματος... Προφανές, απλά το διευκρινίζω...
Κράτα μας ενήμερους...
Στην πρωτη φωτο του σαμπ, φαινετε πως ειναι τοποθετημενο το φωτιστικο, σιγουρα φταιει και η γωνια που το εχω κρεμασμενο, αλλα αν το βαλω πιο χαμηλα, οταν κλεινω την αντλια θα βυθιζετε μεσα στο νερο.... γι αυτο λεω ε27 με 60 μοιρες γωνια φακου θα ειναι μαλλον καλυτερα, γιατι απο μακρυτερα που θα ειναι τοποθετημενο θα μπορω να την ρυθμισω καλυτερα. Παντως 20βατ δεν ειναι σιγουρα! νομιζα οτι θα εχει ανεμιστηρα για ψυξη, αλλα και αυτο οπως και η Ε27 βασιζονται απλα σε μεγαλη ψυκτρα για ψυξη, οποτε οι κινεζοι τα εχουν και ρυθμισμενα χαμηλα στα V για να μην ανεβαζουν Τ και πεφτει η αποδοση τους γρηγορα.μου αρεσε η ιδεα σου με το κουτι απο πλεχι. Θα βαλω εκει μεσα το φωτιστικο που εχω τωρα για χαετο, και στρην χαετο θα κρεμασω το fludlight. 3μμ πλεχι μπορει να τρυπηθει με ψιλο τρυπανακι, χωρις προβλημα για να μπορεσω να το κρεμασω ολο το κουτι? υπαρχει αλλος τροπος να το κρεμασω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φωσφορικά έχεις δίκιο και εγώ παρατηρώ ότι η μέθοδος βότκα βακτήρια που δουλεύω αφήνει κάποια ελάχιστα φωσφορικά , τον τελευταίο καιρό κρατάω και εγώ λίγο αντιφώσφορο , όσον αφορά την μακροάλγη νόμίζω πως ο λόγος που δεν έχει την ανάπτυξη που θες είναι η παράλληλη χρήση αντιφ.
Κωστα παντως και στο μικρο , με χρηση αντιφοσφωρου, αναπτυσονταν κανονικα. Εδω η διαφορα ειναι οτι εχω και RDSB

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία δουλειά και μελετημένο!!!Να το χαίρεσαι!!!Κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις!!!
Ευχαριστω πολυ φιλε
-------------------------
Εχθες εκανα μια μακακια που το καταλαβα σημερα. Εκανα αλλαγη και ταυτοχρονα αλλαξα αντιφοσφωρο στον ριακτορα, που ειναι στο διαμερισμα της αντλιας επιστροφης στο σαμπ. Οπως εβαλα τον ριακτορα σε λειτουργια, τον ειχα τερμα ανοικτο, πριν σε ενα κουβα για να καθαρισει ο αντιφοσφωρος, και πριν προλαβω να τον κλεισω, μικρη ποσοτητα βγηκε και επεσε στο διαμερισμα της επιστροφης. εχθες μου φανηκε οτι δεν τον ρουφαει η αντλια, και επειδη βαριομουν κιολας , δεν τον σιφωναρισα. Σημερα αργα το απογευμα που γυρισα σπιτι, ειδα οτι αρκετη ποσοτητα περασε τελικα στο DT , ειδα σκορπιο στον αραγωνιτη, λογικα θα επεσε και πανω στον βραχο κοραλια. Σιφωναρησα οτι εμεινε απο το διαμερισμα επιστροφης, αλλα οτι εχει περασει στο DT, den βγαινει, εινια λιγη ποσσοτητα και σκορπια. στα κοραλια , οσο προλαβα ανοιχτα τα φωτα δεν ειδα τιποτ ανυσηχυτικο, υπαρχει περιπτωση αν επεσε καπια ποσοτητα πανω σε καποιο να την "ακουσει"?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 11-07-15 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries