Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #112  
Παλιά 04-06-15, 21:39
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντάξει, μόνο τα ανεμηστηράκια φορτώθηκαν επιπλέον πάνω, όλα τα άλλα έχουν βολευτεί κάτω Άσε που είναι και όμορφα, και επίσης είναι θερινό αξεσουάρ μόνο

To ξαναβάζω γιατί θάφτηκε...


INVERTABLES
Stenopus Hispidus (Coral Banded Boxing Shrimp) - Indo-Pacific - S (4-6)
Lysmata Amboinensis (Cleaner) - Indo-Pacific (Sri Lanka) - S (4-5)
Holothuria Hilla (Tiger Tail) - Indo-Pacific - XL (20)
Calcinus Laevimanus (Dwarf Zebra Hermit) - Pacific (Hawaii) - XS (3)
Calcinus Elegans (Electric Blue Hermit) - Indo-Pacific (Marshall Islands) - S (5)
Paguristes Cadenati (Scarlet Reef Hermit) - Indo-Pacific - S (5)
Trochus Histrio (Banded Trochus Snail) - Indonesia - XS (2-3)

FISH
Acanthurus Leucosternon (Powder Blue Tang) - Indian (Maldives) - XL (15-30)
Siganus Vulpinus (Foxface) - Western Pacific (New Guinea) - XL (20)
Zebrasoma Flavescens (Yellow Tang) - Hawaii - XL (15-20)
Amblyeleotris Guttata (Orange Spotted Goby) - Indo-Pacific - S (3-5)
Amphiprion Ocellaris (Clownfish) - Indo-Pacific - M (5-8 )
Premnas Biaculeatus (Marron Clownfish) - Indo-Pacific (Solomon Island)- L (8-15)
Gobiodon Okinawae (Yellow Clown Goby) - Indian - XS (2-3)
Paracanthurus Hepatus (Blue Tang) - Indo-Pacific - XL (15-30)

Πρόκειται για μια λίστα που έφτιαξα χθες, για να έχω μια πρώτη εικόνα για τις επιθυμίες μου, από γνωστά ήδη reef safe. Έχω καταγράψει επιστημονική και συμβατική ονομασία, θάλλασες που το βρίσκουμε (αυτό το κάνα γιατί πίστευα ότι κάποια θα είναι τελείως εκτός) και τελικό μέγεθος σε πόντους με ένα χαρακτηρισμό του μεγέθους ως προς το ενυδρείο μου. Με εντόνα γράμματα, τα είδη που πραγματικά με έχουνε εντυπωσιάσει και θα ήθελα να φιλοξενήσω.

Να ξεκαθαρίσω, ότι όσον αφορά τα Tangs, επειδή έχω ακούσει διάφορες απόψεις, πιστεύω σαφώς ότι είναι για μεγαλύτερο ενυδρείο κατα κύριο λόγο, αλλά δεν είμαι αντίθετος στην φιλοξενία τους από μικρότερα ενυδρεία σε πολύ μικρή ηλίκια και μέγεθος (Έχω δει όλα τα είδη Tang που παράθεσα σε μέγεθος 5-7cm) εως ότου σε βάθος χρονου μεγαλώσουν αρκετά και υπάρξει ανάγκη να φιλοξενηθούν σε μεγαλύτερα ενυδρεία.

Αυτά από μένα! Δεκτή κάθε άποψη και πρόταση ακόμα για είδος που δεν καταγράφετε
-------------------------
04/06 (μετά από 10 ημέρες στρωσίματος)



NH3/4: 0
NO2: 0.0
NO3: 8-10
pH: 7.9
KH: 8dKH
PO4: 0
Ca: -
Mg:-
Sg: 1.023-1024
Temp: 27.9


Παρατηρήσεις:

  • Κάνω αναπλήρωση με νερό αποχλωριομένο βρύσης κάθε 3-4 μέρες περίπου 8-10 λίτρα, όταν η στάθμη στα sump καταλήγει να απομωνόνει το διαμέρισμα της αντλίας.
  • Μετράω σταθερά πλέον στις 10 μέρες μηδενικά σε ΝΗ3,ΝΟ2. Το αρχικό στρώσιμο επετεύχθει...
  • Τα ΝΟ3 είχαν τσιμπήσει λίγο μέχρι 14ppm πριν 2 ημέρες και τώρα έπεσαν στα 8-10ppm. Δικαιολογείται η πτώση αυτή στα ΝΟ3?
  • H αλατότητα είναι 1023-1024, επομένως ίσως θα ήταν καλό να κάνω την επόμενη αναπλήρωση με τσιμπημένο αλάτι 1.030, ώστε να ανεβάσω λίγο την αλατότητα στα πλαίσια του 1025-1026.

Παρακαλώ σχόλια σχετικά με την εξέλιξη των μετρήσεων και όποιος μπορεί να πει και την γνώμη του για το προηγούμενο ποστ σχετικά με τους ζωντανούς οργανισμούς....
Πρέπει να ρίξεις την θερμοκρασία. Επίσης καλο είναι να χρησιμοποιεις μόνο οσμωσης. Η πτωση στα νο3 δικαιολογείται. Αν παίζεις εβδομαδιαία με βακτήρια θα τα μηδενησεις. 1026 το λιγότερο η αλατοτητα.

Οσο για τα ζωντανά, ξεκινα με σαλιγκαράκια διάφορα.
Ένα ζεύγος ocellaris είναι καλο για αρχη.
Ψαξε κι αλλα μικροψαρα για αρχή να βρεις και μην επικεντρώνεται τόσο σε τανγκς. Έχεις λίγα λίτρα και μικρο μήκος οπότε ΑΝ βάλεις μόνο ένα και στην πορεία βλέπεις.
Εύκολα που θέλουν τα λιγότερα λίτρα είναι
Zebrasoma flavescens
Zebrasoma scopas
Acanthurus pyroferus
Ctenochaetus strigosus
Ctenochaetus tominiensis.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02128 seconds with 11 queries