Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-11-05, 19:19
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τελικά άλλος με φωσμό PC δεν υπάρχει εδώ;

Αυτο που φαντάζομαι είναι η ποιότητα των υλικών σε αυτές τις λάμπες έχει κάποια διαφορά απο τις κοινές, έτσι εξιγήται και το ακριβό κόστος. Λογικά T5, T8, PC πρέπει να έχουν ακριβώς τα ίδια υλικά, και σίγουρα είναι πολύ καλύτερα απο τις κοινές Τ12, μια που είναι φτιαγμένες για καλύτερη απόδοση.

Με την εμπειρία μου με τις απλές λάμπες με κοινό balast, εχω δει τρομερή διαφορά μεταξύ hagen & sylvania. Οι aqua-glo, power-glo της hagen τις έχω 1.5 χρόνο και βάλε χωρίς αισθητή διαφορά, η grolux σε μερικούς μήνες εχει πέσει κοντά στα 3/4, εκτίμιση με το ματι μου μόλις έβαλα καινούρια δίπλα-δίπλα. Βεβαια η αναλογία κόστους είναι καπου 1 : 4

Αρα καταλαβαίνω η διαρκεια ζωής δεν έχει να κάνει τόσο με το είδος της λάμπας, αλλά με το ήθος του κατασκευαστή....
Βλέποντας και τα αμερκάνικα φόρα πολοί έχουν διαμαρτιριθεί για συγκεκριμένη μάρκα που οι λάμπες 'σκουρένουν' γρήγορα!

Στο δικό μου φωτιστικό η μία συγκεκριμένη λάμπα ανάβει περίπου μισες ώρες απο την άλλη. Λογικά απο κάποια στιγμή και μετά δεν θα έπρεπε να είναι η μια ποιο φωτινή απο την άλλη; Μεχρι στιγμής φένονται ακριβώς ίδιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 10 queries