Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 07-04-15, 19:46
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κριμα.τωρα χωρις να ξερουμε νουμερα τι να σου πει καποιος?

θα το ξαναπω και μη με παρεξηγησεις,δεν σου κανω "επιπληξη" απλα πρεπει να γραφτει γιατι θα διαβασουν κιαλλοι το θεμα σου που μπορει να κανουν τα ιδια λαθη.

δεν γινεται ενυδρειο χωρις τα απαραιτητα τεστ!(ΝΗ4ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)

ειναι πιο σημαντικα ακομα και απτο στρωμενο φιλτρο,γιατι ακομα και αν δεν εχεις φιλτρο,
οταν μπορεις να μετρησεις τα παραγωγα του κυκλου του αζωτου(αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα)
μπορεις να λαβεις και τα μετρα σου ωστε να τα περιορισεις(με αλλαγες κλπ-οταν δεν υπαρχει φιλτρο η ειναι αναγκη).

οταν δεν εχεις τεστ,τι θα κανεις?
ακομα και φιλτρο στρωμενο οταν εχεις,δεν μπορεις να κανεις τιποτα αφου δεν ξερεις τι συμβαινει.

οσο για το ψαρι σου,υποθετω πως ισως εφταιξε ο συνδιασμος χαμηλης θερμοκρασιας (η εστω οι αυξομειωσεις σε αυτη-γιατι σιγουρα υπηρχανε)και αστρωτου φιλτρου.

με αλλα λογια ξεπαγιασε(η εστω στρεσαριστηκε) και καηκε απτην αμμωνια.
αλλα παλι υποθεση ειναι,χωρις μετρησεις δεν θα μαθουμε ποτε.

τωρα ξερεις,μην κανεις τα ιδια λαθη
τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και στους μονομαχους τα εχεις διαβασει?
αν δεν τα εχεις διαβασει,ξεκινα απο εκει.
Το ξέρω οτι τα τέστ είναι απαραίτητα αλλα απο την στιγμή που μου είπαν στο πετ σοπ οτι το νερό είναι εντάξι και οτι δεν χρειάζεται...και μάλιστα μου το είπε και με μεγάλη σιγουριά...απο αμμωνία μπορεί να είναι αλλα απο την θερμοκρασία δεν νομίζω γιατί έβαλα θερμοστάτη απο την αρχή.
το υπόμνημα το έχω διαβάσει και για τους μονομάχους

απο δω και πέρα τι κάνω όμως της αδερφής μου της άρεσε το ενυδρείο και δεν θέλει να το ξεστήσει..
αρχικά υποθέτω οτι πρέπει να πάρω υγρά τέστ να δω τι γίνετε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01425 seconds with 10 queries