Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-04-15, 11:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακως το συνεχιζουμε εδω,αλλα αν ηταν ολα ιδια δεν θα υπηρχε αυτη η διαφορα τιμης οπως παρακατω:
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=128000950&ref
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-20lt-7291
Μονο πιστοποιημενα υλικα με αποδειξεις,η κατι εναλακτικο μετα απο μελετη καποιου πανεπιστημιου η οργανισμου που διαθετει τα μεσα για εξειδικευμενες μετρησεις πρεπει να μπαινουν μεσα στο ενυδρειο,γιατι με τον ενα η αλλο τροπο καποια στιγμη θα γινει αυτο που ειναι να γινει, και κλαφτα χαραλαμπε.
Μπορειτε να καταλαβεται τι ενοω στο συγκριτικο τεστ που εκανε πριν χρονια ενα πανεπιστημιο για τα δυο φιλτρα Fluval fx5 & Eheim 2080.Αυτο ειναι πιστοποιημενο τεστ και δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις.




Συνεχίζω εδώ.
Πιστεύω φίλε μου πως δεν θα μπει κανείς στο κόπο να κάνει τέτοια έρευνα ή μελέτη, και ο λόγος είναι καθαρά οικονομικός. Σκέψου να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο τι θα γίνει. Θα σταματήσουν πλέον οι περισσότεροι να αγοράζουν τα επώνυμα βιολογικά υλικά και θα βάζουν ελαφρόπετρα. Από όσο έχω διαβάσει , ελαφρόπετρα χρησιμοποιούσαν οι ενυδρειόφιλοι πολλά χρόνια τώρα, βλέποντας οι εταιρίες πως πρέπει να έχουν κάποιο προϊόν για βιολογικό υλικό , έφτιαξε η κάθε μία το δικό της.
Επίσης η διαφορά κόστους που λες είναι λογική, γιατί μπορεί σαν πρώτη ύλη η ελαφρόπετρα να είναι φθηνή, ο καθαρισμός, ο διαχωρισμός με τυχόν άλλα υλικά, η λεύκανση , η συσκευασία, η διανομή , και τελευταίο το marketing και το brand name ανεβάζουν το κόστος. Αντίστοιχα για τα άλλα βιολογικά υλικά , αν το σκεφτείς είναι και αυτά υπερτιμημένα, γιατί τα περισσότερα είναι από τηγμένο γυαλί, που και αυτό είναι φθηνή πρώτη ύλη και έχει κόστος την ενέργεια για να λιώσει και να πάρει στο σχήμα που έχει, και έπεται συσκευασία , marketing κλπ..

Σύμφωνα λοιπόν με την απορία σου , αν αποδειχθεί πως το Matrixείναι ελαφρόπετρα , αυτόματα αποδεικνύεται πως η ελαφρόπετρα είναι από τα καλύτερα και φθηνότερα βιολογικά υλικά, γιατί σύμφωνα με την Seachem, το Matrixείναι από τα καλύτερα και με τη μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκισης βακτηρίων.
Μένοντας λοιπόν σε αυτό
Seachem Laboratories sells Matrix, a natural porous stone, as a biological filte rmedium
http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf
Για μένα είναι ξεκάθαρο πως το Μatrix είναι ελαφρόπετρα.
Αν πάρω και υπό όψη την εμπειρία άλλων ενυδρειόφιλων μου αρκεί. Προσωπικά τώρα, παρόλο που είμαι σχετικά νέος στο χόμπι (μόνο 3 χρόνια), χρησιμοποιώ ελαφρόπετρα στα δικά μου ενυδρεία αλλά και σε όσα άλλα φίλων που έχω στήσει ή έχω βοηθήσει να στηθούν, το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο, δεν βλέπω τι παραπάνω θα μου έδινε ένα επώνυμο βιολογικό υλικό. Και με κόστος 2 Ευρώ, 40-50 λίτρα νερό για πλύσιμο, προσωπική εργασία για διαλογή και ξεκαθάρισμα από τα μαύρα πετραδάκια, και το ρεύμα για μισή ώρα βράσιμο σε χύτρα (είμαι και λίγο υπερβολικός) έχω 12 λίτρα βιολογικό υλικό , που αν αγόραζα χύμα siporaxθα μου κόστιζε 12 Χ 5 Ευρώ = 60 Ευρώ , αν αγόραζα Matrixθα μου κόστιζε 12 Χ 14 Ευρώ = 168 Ευρώ, όπως βλέπεις η διαφορά κόστους είναι από μεγάλη έως τεράστια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02014 seconds with 11 queries