Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 02-04-15, 14:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει και να μεινει με την ελαφροπετρα το αν ειναι καλυτερη η οχι δεν νομιζω οτι μπορει να το πει καποιος ετσι απλα.Δεν εχω βρει καποιο συγκριτικο τεστ απο
εργαστηριο η καποιον οργανισμο που να αποδεικνυει κατι τετοιο η το αντιθετο.Παντα προτεινω κατι σε σχεση με το τι θα εκανα εγω,και με τον τροπο που θεωρω ανωδυνο οικονομικα.Εγω δεν θα εμπιστευομουν μονο την ελαφροπετρα, γιατι εχω και εγω τα κοληματα μου,οχι οτι δεν κανει την δουλεια.
Στο ενυδρειο μου εχω 20 λιτρα siporax ,και 4 λιτρα substrat pro.
To seachem matrix το εμπιστευεσαι σαν βιολογικο υλικο και για μονιμη χρηση στο φιλτρο χωρις να αντικατασταθει απο siporax?
Αν ναι, τοτε μην τη φοβασαι ουτε την ελαφροπετρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να την αντικαταστήσει ; Ας την αφήσει μέσα και κάθε 6-10 μήνες ένα καθάρισμα ή κάθε χρόνο αλλαγή ή βράσιμο το 1/3. Μια χαρά δουλειά κάνει και η ελαφρόπετρα (μη πω και καλύτερη)
- Δεν χρειαζεται να μπαινει στον κοπο να τη βραζει.
Την βαζει στο χωμα του κηπου (οπου ειναι χρησιμοτατη - ιδιως και με τη βιολογια πανω της) και βαζει καινουρια στο φιλτρο.
Τσαμπα ειναι.
Και δεν γινεται και καμια οικολογικη καταστροφη απο την ελαχιστη (συγκριτικα) ποσοτητα που χρησιμοποιειται για ενυδρειακη χρηση παγκοσμιως.

- Και μια φορα το χρονο, αντικατασταση με καινουρια, το 1/3 ή 1/4 της ποσοτητας εναλλαξ, καλα ειναι.
Το ζητουμενο ειναι να μη χρησιμοποιειται το ιδιο κεραμικο βιολογικο πορωδες υλικο στο φιλτρο, για πανω απο 3 χρονια περιπου.
(αυτο ισχυει για ολα τα κεραμικα πορωδη βιολογικα υλικα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από coolmind Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει και να μεινει με την ελαφροπετρα το αν ειναι καλυτερη η οχι δεν νομιζω οτι μπορει να το πει καποιος ετσι απλα.Δεν εχω βρει καποιο συγκριτικο τεστ απο εργαστηριο η καποιον οργανισμο που να αποδεικνυει κατι τετοιο η το αντιθετο.Παντα προτεινω κατι σε σχεση με το τι θα εκανα εγω,και με τον τροπο που θεωρω ανωδυνο οικονομικα.Εγω δεν θα εμπιστευομουν μονο την ελαφροπετρα, γιατι εχω και εγω τα κοληματα μου,οχι οτι δεν κανει την δουλεια.
Στο ενυδρειο μου εχω 20 λιτρα siporax ,και 4 λιτρα substrat pro.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας πια, εδω ειναι και μια επιστημονικη ερευνα γιατι η ελαφροπετρα ειναι το καλυτερο κεραμικο βιολογικο υλικο.
Οπου matrix, βαζουμε ελαφροπετρα σαν αυτη απο το νησι Γυαλι, αυτη που πωλειται στο πρακτικερ (εξακριβωμενο με μικροσκοπειο) γιατι υπαρχουν ειδη και ειδη ελαφροπετρας (αναλογα την προελευση).


"A Study of Specific Surface Area for Matrix, Eheim Substrat Pro, and JBL MicroMec
George L. Batten Jr., Ph.D
Gmerice K. Lafayette, M.P.H.
Conclusions
ΒΕΤ surface area measurements indicate that Matrix contains nearly 10 times the specific surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.
Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that are reserved for physical and chemical processes,not biological processes.
Estimates from two different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4½ times the biologically active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area of MicroMec".




http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf


.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=20
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-04-15 στις 14:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02249 seconds with 11 queries