Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 28-03-15, 18:47
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται οτι δε θα βάλεις το ψάρι μαζί με τροφή. Και τα δύο θα προκαλέσουν μεγάλη παραγωγη αμμωνίας και επειδή δεν έχεις καθόλου βακτήρια θα την πληρώσει το ψάρι σας.
Βάλε αγγελία για λίγο μπολι. Κάποιος θα βρεθεί εκεί κοντά να σου δώσει.
Το βλέπω μεγάλο το φίλτρο και χωράει άνετα και σφουγγάρι και σιποραξ
Τα υγρά βακτήρια τα εριξες;

Πάμε στη γυαλα τώρα. Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο κάνε (η εσύ η η αδερφή σου) αλλαγές νερού καθημερινά το ένα τρίτο του νερου με χρηση αντιχλωριου χωρίς να βγαζετε το ψάρι απο μέσα.Μιλάμε για την γυαλα που είναι τώρα μέσα ο μονομάχος.
Τώρα βέβαια, χωρίς υγρά τεστ πως θα ξέρεις οτι έστρωσε το ενυδρείο;
Επειδή δε βλέπω προθεση να πάρετε τέτοια τέστ αναγκαστηκα θα προχωρησετε στα τυφλά.
Αν κοιταξεις λίγο ποιο κάτω θα δεις ενα σύνδεσμο,είναι το φυλλάδιο για μονομάχους που έφτιαξαν κάποια απο τα παιδιά του φόρουμ.
Διάβασε το !
Διαβάστε και τα υπομνήματα αρχαρίων.

Δε κάνω ουτε κιχ για τα φυτά τα οποία χρειάζονται φως για να ζήσουν κι αυτά γιατί θα με βρισεις χαχα(το'πα όμως)
Ξέρω οτι σου φαίνονται πολλά όλα αυτά και μ!μπερδεμένα.
Δεν είναι τίποτα σε πληροφορω.;Άγχος δε θέλει μόνο γιατί γίνονται ξερές.
Το ενυδρείο σας είναι πολύ καλό για εναν μονομάχο και μπορεί να γίνει αληθινό διαμαντακι και να καταευχαριστηθητε το ψαράκι αρκεί να γίνει σωστό και τότε θα δεις την ομορφιά του.
Το ενυδρείο θα μείνει άδειο θα μέχρι να στρώσει! Eχω βάλει αγγελία για μπόλι αλλά θα το στρώσω ακόμα και αν δεν βρώ. Eπίσης απο Δευτέρα θα βάλω και βιολογικό υλικό στο φίλτρο εχω ήδη ρίξει τα βακτήρια και έχω ξεκινήσει το στρώσιμο με ψαροτροφή.

Όσο για τοις αλλαγές νερού στην γιάλα κάνουμε ήδη κάθημερινές αλλαγές απο τότε που πήρε το ψάρι και μάλιστα ετοιμάζουμε το νερο 5 ωρες πρίν την αλλαγή για να εχει παρόμοια θερμοκρασία.
Τεστ NH3, NO2, και NO3 απο Δευτέρα πουρνό πουρνό που θα ανοίξει το πετ σοπ.
Το φυλλάδιο για μονομάχους το τσέκαρα, το υπόμνημα το ξεσκόνιζα έναν μήνα

Η λάμπα εχει δωθεί στον μαστορομπαμπά για επισκευή αύριο μπαίνει στο πόστο της και πιάνει δουλειά
Δεν μου φαίνονται πολλά όλα αυτά και μ!μπερδεμένα γιατι τα έχω ξαναπέρασει στο παρελθόν είχα και εγώ κάποτε ενυδρείο με μονομάχο (και οχι την "πλάκας")
Είμαι σίγουρη οτι σίγα σιγά θα γίνει "διαμαντάκι" το θέμα είναι μέχρι τότε να ζεί και το ψαράκι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως το κοβω το ενυδρειο παιζει να ειναι 40-50 λιτρα.
Οποτε εφοσον το ψαρι ειναι ηδη στην γυαλα και πνιγεται στην αμμωνια του,καλυτερα να ειναι σε ενα περιβαλλον με χωρις αμμωνια και με πολλαπλασια λιτρα νερου που αμμωνια τις επομενες 5-10 μερες δεν μπορει να ανεβασει σε σοβαρα επιπεδα λογω ογκου νερου σε σχεση με τους ρυπους του ενος ψαριου.
Οποτε μπλουμ στο νεο σπιτι του,βρες και μπολι αυριο μεθαυριο και μπολιασε κατευθειαν το φιλτρο με το ψαρι μεσα,δεν θα εχεις προβλημα.
Προβλημα θα εχει με την θερμοκρασια γι αυτο απαραιτητο ειναι να παρεις εναν θερμαντηρα 25-50 watt αμεσα,δεν ξεπερναει τα 10-12 ευρω.

Η καρυδα και ο αμφορεας δεν εχουν θεση σε ενυδρειο με μονομαχο διοτι το ψαρι αυτο δεν φωλιαζει στον βυθο,οποτε απλα οι "κρυψωνες" που δημιουργούν θα ειναι ενας χωρος "εναπόθεσης" βρωμιας,προτιμησε ενα φυσικο ξυλο-ριζα για ενυδρειο που να εχει και διακλαδωση ως προς το υψος ωστε να σου γεμισει λιγακι και ο χωρος,επανω σε αυτο μπορεις να "πιασεις" ανουμπιες και μικροσοριουμ ωστε να δωσεις και ενα φυσικο τονο.

Καλη συνεχεια.
Το ενυδρείο ειναι 60 λίτρα+. Με την αμόνια δεν πρεπει να έχει μεγάλο θέμα γιατί αλάζουμε κάθε μέρα νερό.
Ο θερμαντήρας είναι στο πρόγραμμα απο Δευτέρα.

Για την διακόσμηση δεν μπορώ να κάνω πολλά δεν είναι δικό μου το ενυδρείο όπως είπα οπότε μόνο να συμβουλέψω μπορώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demetra : 28-03-15 στις 18:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries