Θέμα: Νιτρωδη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 01-03-15, 17:49
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ειδικα το τεστ της αμμωνιας το ακριβοπληρωσα. Ειναι της API υγρο. Νιτρωδων ειναι της sera υγρο. Τα πηγα επιτηδες σε αυτον που μου εδωσε το μπολι , τα δοκιμασαμε και δουλευουν σωστα.
Αν μετρησω νιτρικα δεν θα σημαινει οτι εχουν αναπτυχθει τα καταλληλα βακτηρια ωστε να τα παραγουν ?Το μυστηριο θα ειναι γιατινα εχω αμμωνια. Θα δειξει αυριο που θα παρω τεστ νιτρικων.
Εχει το ιδιο ενυδρειο με το δικο μου με περιπου ιδιο αριθμο ψαριων εδω και 1 χρονο. Πιο πριν ειχε αλλα ψαρια μεσα.
Σωστα το φιλτρο μου ειχε μεσα ενα σφουγγαρι σε ολο το μηκος του. Εγω εκοψα περιπου το μισο και γεμισα το κατω μερος του φιλτρου με περιπου 100γρ βιολογικο μακαρονι Glax της Wave . Δηλαδη το μισο φιλτρο εχει βιολογικο μακαρονι και το αλλο μισο σφουγγαρι.
Οταν ανοιξε το Enheim φιλτρο του ειδα οτι ειχε στην βαση του μερικα μπιλακια , τα οποια υποθετω οτι ειναι βιολογικο υλικο , και απο πανω ενα σφουγγαρι.
Στην ουσια ιδια υλικα με την ιδια σειρα μεσα στο φιλτρο.
Τωρα αν το σφουγγαρι που εχει το φιλτρο μου ειναι κακης ποιοτητας , δεν το γνωριζω. Λες να το αντικαταστησω με καποιο επωνυμο , καλυτερο ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries