Θέμα: αντλια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 27-02-15, 00:44
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Γιάννη, έφαγα ένα πακέτο από μια τέτοια κινέζικη που τα είδα όλα.
Εχω μια αντλία κινέζικη από ebay , κάπου στα 1500 Λ/Ω με μανομετρικό 2,5 μέτρα για τις αλλαγές, την έχω γιατί στο φυτεμένο το ύψος από το πάτωμα είναι στο 1,80, και τη προηγούμενη εβδομάδα που έκανα αλλαγή, όπως γέμιζα το ενυδρείο, μετακίνησα λίγο το καλώδιο, και κάνει ένα μπαμ με μια λάμψη και έσβησαν τα πάντα, μέχρι και την ασφάλεια της ΔΕΗ στο μετρητή μου έριξε, μη στα πολυλογώ, την έβγαλα από τη πρίζα, σήκωσα τις ασφάλειες και συνέχισα με μία άλλη αφού ανέβασα το βαρέλι στο σκαμπό. Και άρχισα να ψάχνω να δω τι έγινε, στη συγκεκριμένη αντλία έχω βάλει προέκταση, έχω κόψει το φις και έχω προσθέσει καλώδιο αλλά πολύ καλά μονωμένο με θερμοσυστελόμενα σιλικόνες κλπ, σκέφτηκα πως εκεί έγινε η ζημιά και πως κάτι δεν έχω κάνει καλά εκεί, το σκίζω το καλώδιο με μία φαλτσέτα στο σημείο εκείνο και όλα είναι μια χαρά, ούτε μαυρίλα , ούτε καμένο, όλα είναι εντάξει, εντωμεταξύ πουθενά δεν φαίνεται πως είναι καμένο, τελικά γύρω στους 5 πόντους μετά τη προέκταση προς τη μεριά της αντλίας, μέσα στο προστατευτικό που έχει το καλώδιο και είχα βάλει μέχρι εκεί θερμοσυστελόμενο είχε γίνει η ζημιά, και αυτό γιατί , το καλώδιο της αντλίας είναι τόσο μάπα , που με το τύλιγμα που κάνω όταν την μαζεύω, το μπλε και το καφέ καλώδιο σπάει πολύ εύκολα, είχε σπάσει και ήρθαν σε επαφή η φάση με το ουδέτερο και έγινε το κακό, το έφτιαξα βέβαια αλλά τώρα δεν το τυλίγω το καλώδιο μέχρι να πάρω μία άλλη αντλία με καλό μανομετρικό, για αυτό πλέον άρχισα να τις φοβάμαι τις κινέζικες, μπορεί είναι σκυλί, να δουλεύει μια χαρά, να το βράσω όμως αν κάποια στιγμή κάνει κανα μπαμ και έχω χέρια μέσα στο νερό, έχω βέβαια ρελέ διαφυγής αλλά δεν παίζω με αυτά, το ρεύμα το σέβομαι, δεν το φοβάμαι
Τακη θα συμφωνησω μαζι σου πως το καλωδιο στις κινεζικες ειναι πολυ μαπα και με αυτη που εχω εγω μου κανε εντυπωση ποσο λεπτο ηταν,οταν χρειαστηκε να το κοψω για να βαλω ελληνικο φις..Το κολλησα καλα αλλα και παλι το φοβαμαι..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries