Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 12-02-15, 12:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Να προχωρήσεις στην διάταξη νο2 με τις 2 ανεπίστροφες, δουλεύει ρολόι πολύ καιρό τώρα!!!
Θα φτιάξω και βιντεάκι , αλλά αν το έχεις το σχέδιο προχώρα το!!
Το έβαλα και σε 300άλιτρο ενυδρείο με πάρα πολλά φυτά και πηγαίνει σούπερ, 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και η διάχυση γίνεται σε ένα ista diffuser...
Παρατηρήσαμε οτι για τον συγκεκριμένο diffuser, οι 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο είναι το μέγιστο που μπορεί να διαλύσει, παραπάνω αρχίζει και μαζεύτεται αέριο στο πάνω μέρος...
Αλλά 3-4φ/δ πιστεύω είναι ήδη υψηλός αριθμός, οπότε η μέθοδος αυτή κάνει και για μεγάλα ενυδρεία, το αν είναι οικονομικότερη από μπουκάλα όμως δεν το ξέρω!!
Με 2 ευρώ κόστος πιστεύω θα κρατήσει περίπου 1.5 μήνα, είναι ανοιχτό όλο το 24ωρο, 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο... οπότε περίπου 16 ευρώ τον χρόνο...
Αν υποθέσουμε χωρίς τα γεμίσματα οτι ένα εέτοιμο σύστημα με μπουκάλα κάνει 100 ευρώ, η μπουκάλα βγάζει τα λεφτά της σε 6 περίπου χρόνια...
Για μικρότερο ενυδρείο όπως ένα 70άλιτρο που φτιάχνω με 1φ/sec νομίζω είναι πολύ οικονομικό!!!
Σε ένα δικό μου 20άλιτρο που το μπουμπουνίζω με 1φ/sec 8 ώρες τη μέρα, με 2 ευρώ βγάζω λίγο λιγότερο από χρόνο..
Αυτά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries