Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 04-02-15, 11:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε γενναία αλλαγή 70%-80% αλλά και άνθρακα για κανα 2-3 ημέρες, αλλά και 100% να κάνεις θεωρώ πως πάλι πρέπει να βάλεις άνθρακα γιατί θα παραμείνει λίγο φάρμακο στο βυθό και στα φίλτρα. Μετά τις 2-3 ημέρες με τον άνθρακα ξανακάνεις αλλαγή 70%-80%. Σε όλες τις αλλαγές θα πρέπει το νερό να έχει ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Η υπόλοιπη θεραπεία θα είναι καλύτερα να γίνει στο 60λιτρο για να μη ταλαιπωρείς και τα άλλα ψαράκια.
Για το αλάτι διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
Θα σου πρότεινα 0,1% (1 γραμμάριο / 1 λίτρο) για προσθήκη στο 60λιτρο και για μπάνια μη ξεπεράσεις τα 10 γραμμάρια / 1 λίτρο , ξεκίνα με 5 γραμμάρια ανά λίτρο και βλέπεις, μη το πιέσουμε, συν προσθήκη melafix στο 60λιτρο , όπως σου είπε ο Σπύρος πριν.
Εγώ θέλω να σου πω για τον βυθό όμως.
Το αισθητικό μέρος είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά το μπλε χρώμα όμως του βυθού αποκλείεται να είναι φυσικό και πολύ φοβάμαι μήπως σου βγάζει ή σου βγάλει τοξικά στο ενυδρείο, θα σου πρότεινα να τον αλλάξεις, και επίσης μέχρι να το αλλάξεις να έχεις μόνιμα άνθρακα στο ενυδρείο για να τραβήξει τυχόν τοξικά.
Να ξέρεις επίσης πως πάντα μετά από φαρμακευτική αγωγή πρέπει να βάζουμε άνθρακα για να μαζεύει τυχόν υπολείμματα από τα φάρμακα, επίσης βάζουμε άνθρακα αν έχουμε υποψία πως κάτι τοξικό υπάρχει στο νερό πχ βάλαμε τα χέρια στο ενυδρείο και ειχαν σαπούνι ή κάτι τέτοιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01404 seconds with 11 queries