Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 01-02-15, 23:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
1)Πως θα τσεκαρω σωστα οτι το ενυδρειο δεν χανει απο πουθενα..δηλαδη να το γεμισω μια φορα και να τ αφησω 2-3 μερες να δω αν ειναι οκ?επειδη ειναι diy εχω καποια ερωτηματικα επειδη μου το χαρισε γνωστος μου ο οποιος μου ειπε οτι το ετρεχε κανονικα για αρκετα χρονια...Απλα θελω να κανω ελενχο πριν βαλω ψαρακια.

Αν δε δεις να "δακριζει" καπου, μετα απο καλο ελεγχο, δε χανει. Καλο ειναι να ξερεις, ομως, ποσα χρονια πριν εγινε το ενυδρειο, οπως και επισης αν εμεινε καιρο χωρις νερο και σε τι συνθηκες αποθηκευσης.

2)Το ενυδρείο δεν εχει καπακι και οι διαστασεις του μηκους του ειναι περιεργεσ ειναι 90cm και απο οτι βλεπω στο εμποριο οτι κυκλοφορει ειναι στα 80cm να φτίαξω μονος μου?ή να παω σε κατι ετοιμο και αν ειναι να παω σε κατι ετοιμο παρακαλω να μου δωσετε λινκ..

Κατι τετοιο ισως σε βοηθησει. Υπαρχουν και με 2 λαμπες, αν ψαξεις λιγο.


3)Σκεύτομαι να βαλω μεσα σκαλαρια.το μονο ψαρι που θα κρατησω ειναι ο πλεκο ο οποιος ειναι σχεδον 3μιση χρονων και λογω τον λιγο λιτρων που είχα δεν εχει παρει το σωστο μεγεθος λοιπον τωρα ωρα να απολαυσει τα διπλασια λιτρα σχεδον.

Για σκαλαρια ειναι μικρο το ενυδρειο, μαλλον. Θελεις περισσοτερο υψος καλυτερα.

4)Απο φυτα σκεύτομαι να κρατήσω μονο κερατόφυλο και ανουμπίες τι αλλα φυτα να βάλω*δεν εχω co2 μονο diy χρησιμοποιω καποιες φορες οχι συστηματικα.

Φυτα βαζεις οσα θελεις. Για ευκολα φυτα, δεν θελεις CO2. Το DIY CO2 ειναι καλο αν το βαλεις, να ειναι σταθερο. Αν δεν ειναι, θα προκαλεσεις ανισορροπια και αλγες.

5)Χαλίκι ή αμμο?

Αναλογα τα ψαρια σου. Αν δεν προκειται να βαλεις ψαρια βυθου, οτι σου αρεσει.

6)Υποστρωμα ή οχι?

Για ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι.

και αν ναι ποσο θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 90*45*45?
7)700lt/h για 150 λιτρα της eihem φιλραρισμα εσωτερικο φιλτρο αν κρατησω χαμηλη ψαροσυνθεση θα μου καλυπτει αυτα τα 30 λιτρα διαφορα?
Θα μπορεσω να γλυτωσω να μην μπουν λαθροεπιβατες απο το παλιο στο νεο ενυδρειο μεσων των φυτων?και αν ναι πως.

Η επιλογη του φιλτρου δεν εχει να κανει με τα λιτρα του ενυδρειου και μονο. Αυτο ειναι που προτεινουν οι εταιριες, αλλα δεν εχει βαση. Οι βασικοτεροι παραγοντες εχουν να κανουν με τους κατοικους του ενυδρειου, τον αριθμο τους, τις διατροφικες τους συνηθειες και τους ρυπους που προκαλλουν. Σκεψου να εχεις σε ενα ενυδρειο ενα κοπαδακι μικρων φυτοφαγων ψαριων ενω σε ενα ιδιο μερικους πεινασμενους μινι θυρευτες, που θελουν κατεψυγμενη τροφη. Δεν μπορει να εχουν τις ιδιες αναγκες σε φιλτρανση, οπως και να το δεις.

Ριξε μια ματια και σε αυτο, αν θελεις. Ποιο φιλτρο εχεις, αληθεια? Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να δεις για ενα καλο εξωτερικο φιλτρο, ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ευχαριστω πολυ τωρα αν μου ερθει κατι αλλο θα σας ρωτησω!
Αυτα για αρχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,36651 seconds with 11 queries