Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 28-01-15, 11:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πλεξι γκλας δεν ειναι καλο για καπακι ,,,θελει ποιο προσοχη απο το τζαμι,,καθαριζη ποιο δυσκολα απο τα αλατα που τυχών αφηνει η εξάτμιση νερου
Θαμπονη κιτρινίζει μετα απο χρονια,,και κανει κοιλιά αν δεν παταει σωστα.
Ευκολο καπακι που καναμε παλι ειναι σκετο τζαμι που παταει γυρω γυρω στο ενυδρειο το ενα το κοβεις ποιο μικρο ,και τα βαζεις διπλα διπλα με μια παχια στρώσει σιλικόνης,,στεγνωνη και το ανοιγεις και το κλεινεις και δεν χαλαει με τιποτα ,,λογο τις ελαστικοτητας τις σιλικονης .Κολλας και εναχερουλι απο πανω και εισαι έτοιμος ,,,η ποιο φτηνή λυση ειναι αυτη.
Δεν ξερω αν το καταλαβατε .
Αν το φτιάξεις σωστά δεν παθαίνει σχεδόν τίποτα από όλα αυτα,
δες τις κατασκευές μου και θα δεις.
Τώρα μετά απο 10 χρόνια μπορεί να εχει θαμπώσει όντως, ή αν δεν το προσεχεις λίγο, ναι μπορει να γρατζουνιστεί, είναι πιο εύκολο όμως στη χρήση και πιο ελαφρύ και διορθώνεις εύκολα τυχον λάθη. Το μόνο που δεν έχω δει σε αυτα που έχω φτιάξει , είναι πως συμπεριφέρεται με φωτα φθορίου, με led όμως 2 χρονια τωρα δεν εχει παθει τίποτα.
Ακόμα και στη ταρατσα που εχω καπακι και το χειμώνα το βλέπει ο ήλιος δεν έχει παθει τίποτα, το καλοκαιρι βεβαια υπάρχουν τεντες.
Αν φτιάξεις καπακι και απο μαυρο πλεξι, τότε τιποτα δεν θα συμβεί απο όλα αυτα.
Ειναι όντως πιο ακριβό απο το τζάμι, αλλά θεωρώ πως είναι πολύ λιγοτερο επικίνδυνο σε ατυχηματα και είναι πιο ευκολοδουλευτο, βεβαια πρεπει να πιανουν και τα χερια σου, και το μοναδικό ειδικό εργαλείο που χρειάζεσαι είναι το κοπιδι, όλα τα υπολοιπα, λίγο ή πολύ τα έχουν οσοι ασχολουνται με μαστορεματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries