Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 14-01-15, 14:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα σου πω και την δικιά μου άποψη.
Επειδή έχω σχεδόν μόνιμα αγγελία για φυτά θα σου γιατί τα πουλώ και δεν τα χαρίζω.
Στην Ελλάδα έχουμε το κακό << δώσε και σε μένα μπάρμπα >> Είναι ο κύριος λόγος που δεν τα χαρίζω. Αν βάλω χαρίζεται την επόμενη μέρα θα λείπει και το χαλίκι από το ενυδρεία μου. Θα έρθει ο καθένας που ενώ δεν τα χρειάζεται τα φυτά, θα πάρει όσα μπορεί και το 90% θα τα πετάξει. Ενώ θα υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να στήσει ένα φυτεμένο και δεν θα έχει την οικονομική δυνατότητα να τα πάρει τα φυτά από το εκάστοτε κατάστημα. Δεν είναι κρίμα;
Τα φυτά που πουλώ τα συντηρώ σε 3 ενυδρεία εκτός των κανονικών ενυδρείων που έχω στο σπίτι μου, με φουλ φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κτλ. Αυτό σημαίνει έξτρα κόστος. Δεν γίνεται να έρθει κάποιος να πάρει φυτά και να του δώσω δήγμα από φυτό η μαραμένο ή οτιδήποτε άλλο. Κάτι που μου έκαναν σε εμένα όταν πρωτοξεκίναγα όπου αγόραζα κλαδέματα πολύ ποιο ακριβά από το κατάστημα γιατί δεν ήξερα.
Το σκεπτικό μου είναι να είμαι τουλάχιστον 70% φτηνότερος από το ποιο φτηνό κατάστημα στο εκάστοτε φυτό στην ίδια ποσότητα και με καλύτερη ποιότητα. Αυτό νομίζω είναι και το σωστό. Έτσι με ένα πολύ χαμηλό κόστος να μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα φυτεμένο ενυδρείο που και να μην πάει καλά δεν θα κλαίει 50αρικα και 100σταρικα. Στο 90% από όσους έχω δώσει φυτά, έχουν ξαναέρθει πάνω από 2 φορές ή στέλνουν φίλους τους. Αυτό σημαίνει πολλά για μένα, και ελπίζω να μην έχω δυσαρεστήσει κανένα.
Πίστεψε με, δεν πάω να τα οικονομήσω και δεν έχω την ανάγκη να το κάνω αυτό. Ούτε τα υπόλοιπα παιδιά που πουλούν με αυτό τον τρόπο, είτε αυτό είναι φυτά, είτε κοράλλια, είτε οτιδήποτε άλλο
Αυτό είναι η αλληλεγγύη μεταξύ μας και μην νομίζεις. Εκεί που πρέπει και θα χαρίσω και θα φτιάξω η θα επισκευάσω κάτι αφιλοκερδώς Μέσα από τις αγγελίες έχω γνωρίσει παιδιά διαμάντια που κάνω παρέα, βοηθώ και με βοηθάνε
Αν τα like που σου βάζω ήταν Ευρώ, η Ελλάδα θα είχε ξεχρεώσει το χρέος

Προσωπικά εχω συναντήσει κάποιες περιπτώσεις, που κάποιοι ψάχνουν για όσους χαρίζουν ψάρια, παιρνουν ότι ψάρι βρεθεί μπροστά τους, και καταλήγουν να έχουν μπλέξει ψάρια σκληρού νερού με μαλακού νερού, ζωοτόκα με ωότοκα, μια ψαρόσουπα δηλαδή, και όταν αρχίσουν τα προβλήματα λένε πως τους χαρίσανε άρρωστα ψάρια ή ότι φταίει κάτι άλλο και ότι τα ψαράκια στην αρχή ήταν όλα μια χαρά και άλλα τέτοια.
Προφανώς αν τα αγόραζαν ίσως να μη το έκαναν αυτό , όχι τουλάχιστον σε αυτό το βαθμό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries