Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-01-15, 21:49
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το χάρισμα ζωντανών, ακόμα και των πιο "ταπεινών", εγώ προσωπικά χαρίζω μόνο σε πολύ γνωστούς που ξέρω σε τι συνθήκες θα τα φιλοξενήσουν. Δεν θέλω κάποιος να εκμεταλλευτεί (το έχω πάθει πολλές φορές) τη καλή μου πρόθεση και μετά να δω ότι τα χαρισμένα πχ πωλούνται σε παραδιπλανό φόρουμ ή ψόφησαν από κακομεταχείριση ή κατέληξαν σαν feeder σε σαρκοφάγα (όπως γίνεται με τα γκάπυ, τα χρυσόψαρα. τα σαλιγκάρια) κλπ Αντί λοιπόν να στενοχωριέμαι προτιμώ να πουλάω τα ζωντανά μου ακριβά, γιατί γνωρίζω την αξία τους, ώστε κι αυτός που θα τα πάρει τουλάχιστον να τα εκτιμήσει ανάλογα.

Ποσο συμφωνω μαζι σου Κλεοβουλε.Ωμη αληθεια δυστυχως.
Για αυτον το λογο και μονο οσοι εχουν κυριως ζωοτοκα αλλα και αλλα ας ειναι λιγοπροσεκτικοι σε ποιον χαριζουν γιατι αν καποιος εχει γεμισει γκαπι βρει ενα χομπιστα που θελει πχ να παρει και τα 50-60 γκαπι που εχει μην νιωθει χαρα που αδιασε γιατι κατα ενα μεγαλο ποσοστο σιγουρα δεν εκτιμωνται αναλογα απο οτι ο ιδιος να τα αγοραζε απο ενα πετ οπου θα ηθελε 100-120 ευρω και....τι λετε δεν θα τα προσεχε περισσοτερο ?θα τα αγοραζε ο ιδιος για τροφη στα σαρκοφαγα του ? Για αυτον τον λογο σκεφτομαι οχι οτι ειμαι υπερ να τα δινω τουλαχιστον σε πετ,επαναλαμβανω οτι δεν ειναι η ιδανικοτερη λυση και οτι ειναι προσωπικη μου σκεψη
Βεβαια υπαρχει και αλλη λυση της αποφυγης αγορας ζωοτοκων ή τουλαχιστον να μπαινει το ενα φυλλο απο αυτα τα ψαρια ή στην τελικη να
βαλει χωρισμα στο ενυδρειο ωστε να περιοριστει η τρελη αυξηση του
πλυθησμου του ενυδρειου και να μην ξερει τι να τα κανει.Αυτο το τελευταιο ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα επρεπε να (ξανα) διατυπωθει.
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries