Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 23-12-14, 12:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλώς τον τον συνονόματο , καλή αρχή σου εύχομαι φιλαράκι , τα boyu αισθητικά είναι όμορφα, στο κομάτι του εξοπλισμού όμως δεν τα πάνε καλά (φωτισμός ,σκίμμερ ) τα οποία μάλλον θα χρειαστούν αναβάθμιση αν αποφασίσεις να βάλεις κοραλλάκια . Σιγουρα πήγαινε στο 550 θα είσαι πιο άνετος .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας καλημεριζω την αλμυρα!!!μολις μου μπήκε το μικρόβιο (αναθεματο)να φτιάξω ένα κυβο 60*60*50 FO!!!
Λοιπόν και ήθελα τα ΦΏΤΑ ΣΑΣ!!!!εχω δει ενα έτοιμο της BOYU BTL 450 στα 220€ και το BOYU BTL 550 στα 290€ αυτα τα δυο ειναι κομπλε χριαζοντε μόνο αν δεν κάνω λάθος ΖΒ,αλάτι,άνθρακα,αντιφοσφορο,αλατομετρο,και αραγονιτι-άμμο θάλασσας......περίπου 10κιλά βράχο , αραγωνίτη το ιδιο ,
Εκτος και αν φτιάξω εγω ένα 60*60*50 περίπου 160L,και χριαζωμε την βοήθεια σας για
Skimmer
Wave maker
Έξ φιλτρο
Θερμοστατη
Φωτισμο
Ζ βραχω
Αραγονιτι-άμμο θάλασσας
Αλατομετρο
Άνθρακα
Αντιφοσφορο
Αλάτι
Και αν πάρω και μια αυτοματη αναπλήρωση,......συγνώμη για την ζαλαδα.... περιμένω τα φώτα σας.....
-------------------------
Παιδια........κανένας.........????????
αυτόματη αναπλήρωση θα πάρεις έτσι και αλλιώς σε όποια και από τις δυο εκδοχές πας , καθώς και ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς την αλατότητα .
Αν πιάνουν τα χέρια σου πήγαινε και σε diy θα σου βγει ακριβότερο και λειτουργικότερο αλλά θέλει σημασία στην λεπτομέρια για να είναι και αισθητικά ωραίο . Δες ένα θεμάτάκι που τρέχει τώρα να πέρνεις ιδέες http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ewpost&t=83836
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01460 seconds with 11 queries