Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 19-12-14, 00:59
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα μεχρι ενα σημειο καλα τα λες αλλα καποια παργματα ειναι λαθος!
Για παραδειγμα το σκιμμερ ειναι λαθος για μενα μιας ακομα και σε 310λιτρα μετα απο 9 μηνες σχεδον δεν το λειτουργω μιας που δεν κανει τπτ εκτος απο οξυγονοση(ακριβω για αυτο που κανει).
Φυσικα αυτο εχει να κανει και με την φιλτρανση που εχω!
Ats στην αρχη δεν θα χρειαστει μιας που θα παιξω με chaeto και θα κρατησω ενα διαμερισμα γιαυτο!
θεση για ανθρακα εχεις απολυτο δικαιο.
Δοσομετρικες δεν χρειαζεται για δυο λογους:
Ενα οτι δεν θα υπαρχουν μεγαλες καταναλωσης λογο χαμηλων απαιτησεων κοραλιων.
Δυο θα μπορω να κανω αλλαγες ακομα και μεσα στην εβδομαδα απο το αλλο ενυδρειο!
Για την αναπληρωση δεν εχω κανει ακομα πλανο μαλλον λογο του ογκου που θελω να εχει δοχειο θα μπει διπλα!

Τωρα για το πλεξι ειναι μια καλη σκεψη αλλα δεν εχω κολησει ακομα σημερα κανω 1η αποπηρα ενα κουτι για τον arduino για το αλλο ενυδρειο.
οποτε λογο απηρειας πηρα τζαμακια!!!
Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει πουθενά για το skimmer, χαίρομαι που το λες εσύ με την ενυδρειάρα που έχεις... κι εγω δεν το συμπαθώ καθόλου και στο μεσογειακό μου 300 λίτρων, αν και έχω πάρει ποτέ δεν το έβαλα, αλλά έμεινα με κάλτες και algae scrubber, χωρίς να ανεβαίνουν τα νιτρικά μου, ταίζοντας αρκετά!!
Πάντα το θεωρούσα κλεφτρονάκι τροφής, ειδικά για τα reef!!
Η chaeto αν και δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ, μια χαρά!!
Επέιδή κι εγώ θα έχω εύκολα κοράλια, μάλλον δεν θα την χρειαστώ, αλλά σε περίπτωση που σκληρύνουν οι εποχές...
Όσο για το πλέξιγλας, όντως αν αρχίσεις δεν θα σταματάς, ξεκίνησα για δοκιμή να φτιάξω ένα τεράριο για μία ταραντούλα μου και τώρα έχει γεμίσει το δωμάτιό μου πλεξοκατασκευές
Απλά πιστεύω δεν αξίζει οικονομικά για μεγάλο ενυδρείο, εδώ στο Greece...
Καλή σου συνέχεια!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01848 seconds with 11 queries