Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 18-12-14, 23:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα βακτηρια που κανουν απονιτροποιηση ειναι διαφορετικα.
Βρισκονται σε ανοξικες συνθηκες (χωρις οξυγονο)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=28
Πιθανον στο βαθος υλικου να μην περναει τοσο οξυγονο και να συμβει.

Περισσοτερα
http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui.../406/1/272.pdf
Καλά, δεν μπήκα σε τρελές λεπτομέρειες, αλλά είχα και την εντύπωση πως είναι τα ίδια τα βακτήρια που κάνουν την οξείδωση της αμμωνίας, που όταν τα υπόλοιπα βακτήρια καταναλώσουν το οξυγόνο αναγκάζονται να γίνουν αναερόβια. Και κάπου έχω διαβάσει πως αναερόβια δημιουργείται όταν υπάρχει χαμηλή ροή , γιατί τα βακτήρια καταναλώνουν το οξυγόνο που υπάρχει στο νερό και σχηματίζουν νιτρώδη και νιτρικά, ΝΗ3/ΝΗ4 --> ΝΟ2 --> ΝΟ3, με απλά λόγια δηλαδή , στο 1ο στάδιο αφαιρούν από την αμμωνία τα άτομα Υδρογόνου και προσθέτουν 2 άτομα Οξυγόνου και έχουμε Νιτρώδη, στο 2ο στάδιο προσθέτουν άλλο ένα άτομο Οξυγόνου και έχουμε Νιτρικά, και στο 3ο στάδιο σε αναερόβιο περιβάλλον παίρνουν τα 3 άτομα οξυγόνου και έχουμε σκέτο Άζωτο. Εδώ όμως έχουμε και το σημαντικότερο που πρέπει να ξέρουμε σε όλη αυτή τη διαδικασία του κύκλου του αζώτου, είναι η ύπαρξη οξυγόνου, και για αυτό συστήνουμε πως όταν έχουμε διακοπή της κυκλοφορίας νερού μέσα στο φίλτρο να βάζουμε μια αεραντλία μπαταρίας για να έχουμε συνεχή οξυγόνωση της βιολογίας μας, γιατί χωρίς αυτό θα την χάσουμε σύντομα.
Θεωρώ πως δεν χρειάζονται περισσότερες λεπτομέρειες γιατί νομίζω πως θα είναι κουραστικές για όλους , έτσι και αλλιώς δεν θα δώσουμε Πανελλήνιες , εγώ τις έδωσα πριν 35 χρόνια και δεν έχω σκοπό να ξαναδώσω

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries