Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-12-14, 01:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χρησιμοποιω 3 χρονια ελαφροπετρα απο πρακτικερ σε ολα μου τα μεγαλα ενυδρεια (ανω των 60λιτρων).
ηταν απο τα πρωτα βιολογικα υλικα (μετα το σιποραξ) που χρησιμοποιησα (εξαιτιας σου )
Δινουμε αδικα λεφτα , μας δουλευουν κανονικα! αυτο μονο εχω να πω.

Την εχω δουλεψει και μονη της και σε συνδιασμο με σιποραξ (το ιδιο ειναι και μονη της).
Πλεον την εχω στα σαμπ , μαζι με σιποραξ .. οχι για ασφαλεια , απλα ειχα το σιποραξ και το 20λιτρο ελαφροπετρας το εχω τελειωσει , αρα συμπληρωσα το σιποραξ που ειχα.

360 λιτρα με 8 ενηλικα μονόουρα χρυσοψαρα - 8-9 λιτρα ελαφροπετρα μπερδεμενη με 1-2 λιτρα σιποραξ. (μπαινει αναμεσα σε καποια σιποραξ , αλλα ειναι πολυ λιγοτερα και η ¨ζημια¨ ειναι απειροελαχιστη)

110 λιτρα με 8 corrys ,3 ancistrus , 8 ps. gertrudae - 3 λιτρα ελαφροπετρα + 2 λιτρα σιποραξ (σε ξεχωριστο δυχτι)

120 λιτρα με 2 fancy χρυσοψαρα - 3-4 λιτρα ελαφροπετρα + 1 λιτρο σιποραξ

60 λιτρα με n. similis - 3-4 λιτρα ελαφροπετρα + 1 σιποραξ

Ολα ειναι πλεον σαμπ (εσωτερικα) , δεν βουλωνει , δεν χρειαζεται να την καθαρισω (την πλενω ελαφρως πολυ σπανια)
Καθε 1 -1,5 χρονο ανανεωνω ή βραζω καποια ποσοτητα (δεν παρατηρω προβλημα βεβαια,απλως προληπτικα)
Τα ενυδρεια στρωθηκαν με μπολι απο αλλο υλικο στην αρχη αρχη(σιποραξ) και οι μετρησεις ηταν καλες απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01662 seconds with 11 queries