Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 14-12-14, 21:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Συμφωνώ για το diffuser!!

Όταν πιέζεις το μπουκαλι με το κιτρικό, μην βιαστείς πολύ!! Κούνα και λίγο το μπουκάλι με την σόδα να είσαι σίγουρος οτι έχει ολοκληρωθεί η αντίδραση με την ποσότητα που έχεις ρίξει μέσα!! Το έπαθα κι εγώ αυτό που λες αλλά όχι στην αρχή αλλά κάπου στο μέσο της διάρκειας του μίγματος..
Καθώς είχε πέσει λίγο η πίεση πίσεσα λίγο το μπουκάλι με το κιτρικό, αλλά δν είδα και κάτι να γίνεται και συνέχισα να πιέζω.. μέχρι που όταν αρχισε η αντίδραση ΔΕΝ σταμάταγε...
Έφτασε στο 5 η πίεση γρήγορα!!
Επειδή αν άνοιγα την στρόφιγγα θα συνέχιζε λόγω φυσικής να χύνεται κιτρικό στην σόδα ώστε να υπάρχει η ίδια πίεση, έβαλα σε πλάγια θέση την μπουκάλα του κιτρικού, ώστε να ρουφάει αέρα και όχι κιτρικό, μέχρι να κατέβει η πίεση, αλλά μετά, καθώς ανέβαινε επικίνδυνα η πίεση, έκλεισα την στόφιγγα, και ξεβίδωσα ελαφρά το καπάκι από το κιτρικό, ώστε να εκτονωθεί η πίεση άμεσα.. Και μετά συνέχισε τη λειτουργία του μέχρι το τέλος κανονικά!!

Συμπέρασμα: Όσο μπαίνει το κιτρικό στη σόδα, το διάλυμα μετά την αντίδραση γίνεται πιο αραιό (δύσκολα διαλύεται η σόδα από μόνη της χωρίς ανακίνηση, θερμασνη κλπ..), ή τουλάχιστον όταν πέσει νέα ποσότητα κιτρικού οξέως αργεί να αντιδράσει μέχρι να "φτάσει" διαλυόμενο στο νερό την σόδα στο κάτω μέρος, καθώς η σόδα διαλύεται ελάχιστα στο νερό!!

Στην δεύτερη απόπειρα που έκανα, έβαλα την σόδα σκέτη χωρίς νερό, και το κιτρικο το διάλυσα στη μισή ποσότητα νερού!! Έτσι ώστε και η αντίδραση να είναι πιο άμεση και να μην χρειάζεται να κουνάω την μπουκάλα με τη σόδα κάθε 5-6 μέρες!!

Στην τρίτη απόπειρα που έκανα, έβαλα 1 κιλό σόδα χωρίς νερό και ένα κιλό κιτρικό οξύ διαλυμένο σε 600ml νερού..
Έχω 2 μήνες και έχει τελειώσει το μισό κιτρικο μόνο... (μικρό ενυδρείο, 1 φυσαλίδα τα 1,5-2 δευτερόλεπτα περίπου)

Επίσης σόδα και κιτρικό μην πάρετε από super market, αλλά από μαγαζια με βότανα κλπ..
1 κιλό σόδα 80λεπτά
1 κιλό κιτρικό οξύ 2 ευρώ

Τέλος να πω οτι έχει σημασία η φορά που θα βάλετε την στρόφιγγα και αν βάλετε σωληνοειδή όπως έχω εγώ, να την βάλετε μετά την στρόφιγγα, καθώς αν τη βάλετε πριν, θα περνάει το CO2 αέρας Ή τουλάχιστον η σωληνοειδής μου δεν ήταν και πολύ καλής ποιότητας!! Άλλο να προσπαθεί να κόψει το αέριο σε μέγιστη πίεση από την μπουκάλα και άλλο μετά την μείωση της στρόφιγγας..

Τέλος τέλος, αυτό το πέτρωμα στα σωληνάκια, το έχει πάθει κανείς? Και αν ναι μετά από πόσο χρονικό διάστημα περίπου?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05213 seconds with 11 queries