Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-12-14, 14:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων

1) Πως καθαριζουμε το βυθο χωρις σκουπα βυθου; μου εκοψαν 2 λαστιχακια που κρατουσαν το καπακι της απο την σκουπα και τωρα με ταινια το ενωσα αλλα δεν κανει την ιδια δουλεια οπως πριν, ειχε ενα κενο 2 χιλιοστα ενω τωρα εφαπτει, ενω το φιλτρο δεν τραβαει της ακαθαρσιες ακομα κι αν παω απο πανω την εισαγωγη νερου απο το ενυδρειο.
Από άλλο θέμα με την ίδια ερώτηση
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....310#post866310

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενυδρείο με χρυσόψαρα δεν είναι απαραίτητη η σκούπα βυθού, γιατί το συγκεκριμένο είδος ψαριού σκάβει συνέχεια με αποτελεσμα να ανακατεύεται ο βυθός και το φίλτρο να τραβαει τα σκουπίδια, αν βλέπεις συνέχεια σκουπίδια τότε το φίλτρο δεν έχει τη δυνατότητα να τα τραβάει, και ίσως είναι καλύτερα να ασχοληθείς με αυτό, γιατί σκούπα δεν μπορείς να κάνεις κάθε μέρα, αυτές οι διαδικασίες θα πρέπει λίγο να είναι στον "αυτόματο", μη γινόμαστε δέσμιοι του ενυδρείου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα χρυσόψαρα σχεδόν ποτέ, αν δεις πως γεμίζει ο βυθός με σκουπιδάκια μετά το φαί σε πιάνει τρέλα, λες πως κάνανε το ενυδρείο άστα να πάνε, και μετά από λίγο ο βυθός λάμπει, και όσες φορές έχω κάνει σκούπα (πολύ λίγες) βγάζω πολύ λίγη έως καθόλου βρώμα. Να σκεφτείς πως σκάβουν μέχρι που φαίνετε ο πάτος του ενυδρείου, και βάζω το χέρι μέσα και τραβάω άμμο από δίπλα για να κλείσω τη τρύπα και δεν σηκώνεται το παραμικρό σκουπιδάκι. Θεωρώ πως σε χρυσοψαράδικο παίζει σημαντικό ρόλο η δύναμη του φίλτρου και το ρεύμα/ροή που μπορεί να δημιουργεί στο ενυδρείο, βέβαια αυτό ισχύει σε όλα τα ενυδρεία, στα χρυσοψαράδικα όμως ένας λόγος παραπάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση το πρωί να μη λάμπει το ενυδρείο και ο βυθός, αν δεν συμβεί αυτό, είναι σημάδι για εμένα πως κάτι συμβαίνει, ή έπεσε η δύναμη στο φίλτρο ή τα ψάρια είναι κακόκεφα και δεν φάγανε ή δεν σκάψανε το βυθό


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Narvian Εμφάνιση μηνυμάτων

2) Μπηκα σε πειρασμο για 2ο Moor. Να το επιχειρησω; τι λετε;
Θυμησέ μου τα λίτρα και τις διαστάσεις του ενυδρείου.
Αλλά και πάλι , όχι να μη το βάλεις, γιατι το ενυδρείο είναι άστρωτο, οταν στρώσει καλά το συζητάμε, αρκεί να το επιτρέπουν οι διαστάσεις και ο όγκος του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01686 seconds with 10 queries