Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-11-14, 18:24
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή προβληματάκι με φωτισμο

Καλησπερα!
σημερα μου παρουσιαστηκε ενα προβληματακι στον φωτισμο!παρατηρησα οτι οι 2 λαμπες του ενυδρειου μου δεν αναψαν!ειναι 2 τ5 39W με diy ακροφυσια!το μπαλαστ και οι λαμπες ειναι περιπου 8 μηνων!εβγαλα για μια στιγμη την πριζα που πηγαινει στο μπαλαστ και την ξαναεβαλα!αμεσως αναψανε και λεω ενταξει την γλιτωσα και μετα απο 3-4 δευτερολεπτα ξανασβησανε!βγαζω και ξαναβγαζω την πριζα αλλα τιποτα!αν αφησω το συστημα χωρις ρευμα για 10 δευτερολεπτα και ξαναβαλω την πριζα τοτε ξανααναβει αλλα παλι για 3-4 δευτερολεπτα και ξανασβηνει!αυτο γινετε παντα αταν κανω αυτη τη διαδικασια και οι λαμπες αναβουν αμεσως χωρις τρεμοπαιγματα διαφορα αλλα σαν την πρωτη φορα! τσεκαρα τα ακροφυσια μην τυχων εχει περασει υγρασια αλλα ηταν οκ!ανοιγω το καπακι να δω το μπαλαστ σε τι κατασταση ειναι και εξωτερικα ειναι αθικτο και κρυο(τωρα μεσα τι γινεται δεν μπορω να ξερω!)αυτο που με προβληματισε ειναι οτι οταν ακουμπαω το δοκιμαστικο επανω στο μπαλαστ εχει ρευμα και χωρις καν να εχω το δαχτυλο απο πισω απο το δοκιμαστικο για να κανει σωμα!!ειναι λογικο αυτο?τι μπορει να φταιει?θελω να ειμαι ομως σιγουρος αν ειναι να αλαξω το μπαλαστ γιατι εδω δεν εχει και δεν μπορω να παρω ενα για δοκιμη για να δω, οποτε πρεπει να παραγκειλω!!καποιος σχετικος με το θεμα??
ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 11 queries