Θέμα: co 2 difuser
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 17-11-14, 22:36
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Το νερο μεσα στο κεραμικο diffuser ειναι φυσιολογικο αν η λειτουργια ειναι διακοπτομενη και δεν δημιουργει κανενα προβλημα. Η αντεπιστρεπτη βαλβιδα ειναι σιγουρα απαραιτητη για αλλους λογους αλλα αμφιβαλω οτι θα εμποδισει την εισοδο του νερου μεσα στο diffuser καθως ο αερας που παραμενει μεσα μετα το κλεισιμο της παροχης ειναι συμπιεστος σε αρκετο βαθμο. Οσο νερο και αν μπει οταν αποκατασταθει η παροχη CO2 η πιεση θα διωξει οσο νερο χρειαζεται. Απλα θα καθυστερησει η εκνεφωση ισως για μερικα λεπτα αναλογα με το ποσο νερο εχει μπει και ποση πιεση εχεις. Τα δικα μου ειναι παντα μισογεματα με νερο.

Εχω δυο diffuser της Dennerle πανω απο 5 χρονια. To ενα το εχω στο ενυδρειο και το αλλο σε ενα κλειστο δοχειο με διαλυμμα χλωρινης. Εχω δοκιμασει και peridrol με καλυτερα αποτελεσματα αλλα και η χλωρινη παιζει. Οταν δω οτι μειωνεται η ποιοτητα του νεφους, τα ανταλλαζω βαζοντας στο ενυδρειο αυτο που ειχα στη χλωρινη και αντιστροφως. Προσοχη εκτος απο αντιχλωριο θελει αδειασμα και το εσωτερικο του. Ενας καλος τροπος ειναι με μια συριγγα και ενα κομματι σωληνακι να περασετε διαλυμα αντιχλωριου απο το εσωτερικο του και την μεμβρανη του δημιουργωντας πιεση. Ο χρονος που αντεχει το καθε diffuser στο ενυδρειο μου πριν μειωθει η εκνεφωση ειναι 15-20 μερες περιπου αναλογα με τις συνθηκες.
Να εχετε υπ'οψιν οτι τα κεραμικα diffuser χρειαζονται συμφωνα με τους περισσοτερους κατασκευαστες που δινουν στοιχεια +1 bar για να λειτουργησουν, πραγμα που τα κανει ακαταλληλα για DIY. Χρειαζονται μπουκαλα και ρυθμιστη πιεσης για να κανουν πραγματικη εκνεφωση. Το συγκεκριμενο δεν το εχω ξαναδει οποτε δεν ξερω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries